Eile7VfWkAAsPRX

Mateusz Morawiecki na Impact CEE: Eksplozja wolności gospodarczej – na to kładziemy nacisk

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w środę 23 września jako keynote speaker na rozpoczynającej się tego dnia tegorocznej konferencji Impact’20 Connected Edition. Podczas dwudniowego wydarzenia uczestnicy poruszają tematy gospodarki w post-COVID-19, kryzysu klimatycznego i odpowiedź nań instytucji UE. Wśród tematów paneli znajdują się także dyskusje nt. priorytetów polskiej prezydencji w V4 i niemieckiej w UE, rewolucja 4.0, 5G i przyszłości technologicznej świata.

Podczas swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie, jakie pandemia COVID-19 wywarła na świat biznesu i polityki. – Musimy z tej sytuacji kryzysowej wyciągnąć wnioski wszyscy – społeczność przedsiębiorców, startupowców, innowatorów, wynalazców, ale także państwo, administracja publiczna, samorządy i po prostu obywatele.

– Odkąd stało się jasne, że epidemia koronawirusa dokona głębokich zmian we wszystkich systemach gospodarczych, wszystkich państw świata, stoimy przed wielkim, nowym wyzwaniem, które wytyczy ścieżki na kolejne lata, a może nawet na kolejne dziesięciolecie.

Szef rządu zwrócił także uwagę na wyniki polskiej gospodarki, na tle europejskich konkurentów. – Wstępne wyniki gospodarcze na tle Unii Europejskiej są pozytywne dla Polski. Dzięki Tarczy Antykryzysowej i Finansowej potrafiliśmy obronić przedsiębiorców. (…) Dzisiaj po kilku latach od zainaugurowania innowacyjnego Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju możemy powiedzieć, że te pierwsze kroki w tej trudnej drodze powiodły nam się całkiem nieźle. To nasz wielki sukces gospodarczy – powiedział Morawiecki.

Premier odniósł się także do związanym z programem wydarzenia tematem innowacyjności polskiej gospodarki.

– W danych statystycznych za zeszły rok dane za innowacyjność urosły jak nigdy wcześniej w ciągu 30 lat. To wciąż za mało, ale przyrost o blisko 1/4 to rekord 30-lecia. To znaczy, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju zachęca do innowacyjności i działa. (…) Wielu małych przedsiębiorców i start-upowców ma szansę sprzedawać swój produkt u naszych wielkich narodowych championów. To nasz sukces gospodarczy, który pokazał, że możemy wdrożyć dobrą strategię – imposybilizm został przełamany. – zaznaczył Morawiecki, po czym dodał – Dla nas innowacja jest najważniejszą strategią wyrwania się z tej pułapki pomiędzy bogatym zachodem a ludnym wschodem, który oferuje niskie koszty pracy. Nie chcemy oferować niskich kosztów pracy, tylko wykwalifikowanych pracowników.

Morawiecki odniósł się także do historii polskiej przedsiębiorczości. Jak zauważa szef rządu: To, co było bolączką rozwoju gospodarczego w Polsce w III RP to niska zdolność do wdrażania, do przekładania tych znakomitych polskich pomysłów na projekty komercyjne i biznesowe, które będą mogły na całym świecie pokazywać swoją wartość (…) Niezbędna jest dobra współpraca przedsiębiorców z państwem.

Proponujemy jeden z najniższych podatków dla innowatorów, żeby przyciągać talenty i realizować te pomysły najpierw w Polsce, a potem w Europie i na całym świecie (…) Eksplozja wolności gospodarczej – na to kładziemy nacisk. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców – dodał Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się także do sytuacji na Białorusi. Jak powiedział: Już dziś staramy się być domem dla przedsiębiorców białoruskich w związku z tą trudna sytuacją na Białorusi. Stwarzamy im najlepsze warunki, jakie możemy.

– Dziękuję za współpracę w wytyczaniu nowych szlaków – zakończył Morawiecki –  Technologie kwantowe czy chmurowe, sztuczna inteligencja – to przyszłość, na którą kładziemy nacisk (…) Z Wami, przedsiębiorcy, razem te szlaki wytyczymy. Z przyjaznym państwem możemy śmiało patrzeć w przyszłość, a szlaki do niej odnajdziemy wspólne.

Oprac. MKr
foto: Adam Guz/KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać