dna-3539309_1920

Maria Leptin przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Maria Leptin, niemiecka genetyk rozwoju, zostanie następną przewodniczącą Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) – głównej europejskiej agencji finansującej badania podstawowe.

Nominacja Marii Leptin następuje po krótkiej i kontrowersyjnej kadencji Mauro Ferrari, który w kwietniu – po zaledwie trzech miesiącach – zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Powodem były twierdzenia organu zarządzającego ERC o zaniedbaniu podstawowych obowiązków i poświęceniu zbyt dużej ilości czasu na własne projekty. Decyzja o przejęciu sterów w październiku, została ogłoszona 30 czerwca przez Komisję Europejską.

Ferrari zrezygnował także z powodu odrzucenia jego propozycji specjalnego programu walki z pandemią COVID-19. Były prezes ERC, Jean-Pierre Bourguignon wznowił tę rolę po odejściu Ferrari i od tego czasu pełnił obowiązku przewodniczącego ERC.

Giulio Superti-Furga, dyrektor naukowy Centrum Badawczego Medycyny Molekularnej w Wiedniu i były członek Rady Naukowej ERBN mówi: „ERBN doświadczyła niewielkich turbulencji, ale ta nominacja wprowadza stabilność” – dodając: „Maria zapewnia wiarygodność naukową i wie, jak przekonać polityków o wartości badań podstawowych”.

Leptin jest obecnie dyrektorem EMBO, europejskiej organizacji nauk przyrodniczych, która ma siedzibę w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu w Niemczech. Prowadzi grupy badawcze na EMBL i Uniwersytecie w Kolonii w Niemczech. Mówi, że jednym z jej głównych priorytetów będzie przekonanie komisji do zwiększenia finansowania oraz rozpoczęcie oddolnych kampanii informacyjnych, aby przekazać wartość podstawowych badań naukowych. Leptin ma doświadczenie w prowadzeniu paneli oceniających granty ERC. Mówi, że paneliści muszą odrzucać wnioski o dotacje, które uznano za doskonałe, niepokojące. Zamierza zamknąć swoje laboratoria w EMBL i Kolonii: „moją pracą będzie ERC i nic więcej” – mówi.

W tym roku ERBN rozdysponuje 1,9 miliarda euro w formie dotacji, ale prof. Bourguignon uważa, że to nie wystarczy, aby podnieść niskie wskaźniki powodzenia programów. W ubiegłym roku agencja sfinansowała mniej niż 14 proc. ocenionych wniosków o granty na start dla młodszych naukowców. W przypadku grantów Synergy, gdzie maksymalnie czterech głównych badaczy współpracuje nad złożonymi pytaniami badawczymi, odsetek finansowanych wniosków spadł poniżej 8 proc.

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej

 

Źródło: NATURE

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama