Mamy szansę przejść przez kryzys z relatywnie niewielkimi stratami

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kryzys doprowadzi do 3,4 proc. recesji w tym roku, powiększenia dziury w finansach publicznych do 8,4 proc. PKB i wzrostu zadłużenia.

Dziennik Gazeta Prawna jako pierwszy podał założenia aktualizacji programu konwergencji – dokumentu przekazywanego do instytucji europejskich diagnozującego stan finansów publicznych i możliwe przewidywania co do jego stanu w najbliższej przyszłości.

I tak, według tego dokumentu, będziemy mieli do czynienia z pierwszą od początku lat 90. recesją. Według rządowych prognoz PKB ma spaść w tym roku o 3,4 proc. Zmniejszą się konsumpcja i inwestycje, także eksport, co doprowadzi do pogorszenia stanu finansów państwa. Deficyt powiększy się do 8,4 proc. PKB z 0,7 proc. na koniec ub.roku. O 9 pkt proc. pójdzie też w górę dług publiczny i wyniesie 55,2 proc.

Polskę ratuje to, że w kryzys weszliśmy ze stabilnymi finansami publicznymi. Dług w 2019 r. spadł do 46 proc. PKB i był najniższy od ponad dekady. Także deficyt na poziomie 0,7 proc. był historycznie jednym z najmniejszych. Co było efektem uszczelnienia systemu podatkowego i dobrej koniunktury gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać