Macron wzywa Europę do wzmocnienia kontroli granicznej po atakach terrorystycznych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Europa musi przemyśleć swoją otwartą granicę strefy Schengen, w tym solidniejszą ochronę zewnętrznych granic strefy, powiedział w czwartek prezydent Emmanuel Macron po serii ataków terrorystycznych we Francji i Austrii.

Bardziej rygorystyczne kontrole są potrzebne, aby ograniczyć nielegalną imigrację, powiedział Macron, dodając, że gangi nielegalnie przemycające migrantów do Europy były często powiązane z siatkami terrorystycznymi.

– Opowiadam się za głęboką przebudową strefy Schengen, aby przemyśleć jej organizację i wzmocnić nasze wspólne bezpieczeństwo odpowiednimi siłami granicznymi” – powiedział Macron podczas wizyty na granicy francusko-hiszpańskiej. Prezydent zapowiedział, że przedstawi propozycje partnerom z Unii Europejskiej na grudniowym szczycie UE.

Europa jest dotknięta dwoma atakami terrorystycznymi w zeszłym tygodniu, w których uczestniczyli napastnicy, którzy swobodnie przemieszczali się między państwami członkowskimi Schengen. 29 października tunezyjski mężczyzna zabił trzy osoby w kościele w Nicei. Brahim Aouissaoui przybył na włoską wyspę Lampedusa, która leży u wybrzeży Afryki Północnej, pięć tygodni wcześniej. Po przeniesieniu na kontynent, Aouissaoui podróżował pociągiem do Francji kilka godzin przed rozpoczęciem ataku. Dżihadysta, który w poniedziałek zabił cztery osoby w Wiedniu, udał się w lipcu na sąsiednią Słowację, próbując kupić amunicję, poinformowali austriaccy urzędnicy.

Macron powiedział, że ostatnie ataki były ostrzeżeniem dla Europy, że „zagrożenie terrorystyczne jest wszędzie”. Propozycje, które Macron przedstawiłby krajom UE, opierałyby się na postulatach, które przedstawił w liście do obywateli przed wyborami europejskimi w zeszłym roku (Emmanuel MACRON: Na rzecz europejskiego Odrodzenia był publikowany we „Wszystko Co Najważniejsze”). W liście tym Macron napisał, że Europa potrzebuje wspólnych sił granicznych i jednego urzędu azylowego, ścisłych obowiązków w zakresie kontroli granicznej i dostarczania danych wywiadowczych przez każde państwo członkowskie pod zwierzchnictwem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W czwartek prezydent zapowiedział, że Francja podwoi liczbę policjantów na swoich granicach. Według danych Eurostatu prawie 628 000 obywateli spoza UE przebywało nielegalnie w bloku w 2019 r., o 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ponad 717 000 obywateli spoza UE odmówiono wjazdu, co jest najwyższą odnotowaną liczbą.

Szef francuskiej policji granicznej powiedział Macronowi, że nastąpił wzrost liczby prób przekroczenia granicy francusko-hiszpańskiej od jej ponownego otwarcia w czerwcu po zniesieniu ograniczeń dotyczących Covid-19. Wielu przybyło z Algierii i Maroka, powiedzieli agenci.

„Musimy wzmocnić naszą walkę z nielegalną imigracją i handlarzami ludźmi, którzy coraz częściej mają powiązania z terroryzmem” – powiedział prezydent. Strefa Schengen obejmuje 22 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein. Wielka Brytania i Irlandia nie są jej częścią.

Źródło: FRANCE 24
foto: ERIC GAILLARD / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać