Alexander Lukashenko is the President of Belarus.

Łukaszenka zaprzysiężony na prezydenta Białorusi podczas tajnej inauguracji w Pałacu Niepodległości w Mińsku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Aleksandr Łukaszenka został zaprzysiężony na szóstą z rzędu kadencję na stanowisku prezydenta Białorusi w środę, podały państwowe media, podczas nieoczekiwanej ceremonii, która następuje po spornych wyborach, które wywołały masowe protesty w kraju.
Reklama

– Aleksander Łukaszenko, kładąc prawą rękę na konstytucji, złożył przysięgę w języku białoruskim – podała państwowa agencja prasowa BelTA.

Data wydarzenia nie została wcześniej podana do publicznej wiadomości. Organy wyborcze informują, że Łukaszenka uzyskał ponad 80 proc. głosów w wyborach 9 sierpnia. Zwolennicy opozycji twierdzą, że wybory zostały sfałszowane. Unia Europejska ogłosiła, że ​​wybory są „ani wolne, ani uczciwe”.

Od daty wyborów prezydenckich codziennie na Białorusi odbywają się protesty przeciwko przywództwu Łukaszenki. Szacuje się, że na weekendowe demonstracje w stolicy kraju, Mińsku, przybywa ponad 100 000 osób.

– Siła białoruskich władz … polega na tym, że nawet w najtrudniejszych czasach nie porzuciliśmy polityki państwa zorientowanego społecznie – powiedział Łukaszenka podczas inauguracji (…) Wsparcie dla emerytów, rodzin wielodzietnych, warstw społecznych znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej pozostanie jednym z elementów kursu Białorusi w każdych okolicznościach” – powiedział Łukaszenka, zgodnie z fragmentami przemówień opublikowanymi w państwowych mediach. Swiatłana Cichanouska, kandydatka w wyborach 9 sierpnia na prezydent Białorusi określiła inaugurację Łukaszenki jako bezprawną.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama