Alexander_Lukashenko,_opening_of_Slavianski_Bazar_2014

Łukaszenka: Białoruś zamknie granice z Polską i Litwą oraz postawi wojska w stan gotowości

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent Białorusi, obciążony sześciotygodniowymi protestami domagającymi się jego rezygnacji, ogłosił w czwartek, że stawia wojska w stan gotowości i zamyka granice kraju z Polską i Litwą. W piątek wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki poinformował PAP, że ruch na przejściach granicznych z Białorusią odbywa się na bieżąco.

Protesty na Białorusi rozpoczęły się po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników dały autorytarnemu przywódcy szóstą kadencję; przeciwnicy twierdzą, że wyniki zostały zmanipulowane.

– Jesteśmy zmuszeni do wycofania wojsk z ulic, postawienia armii w stan gotowości i zamknięcia granicy państwowej na zachodzie, głównie z Litwą i Polską – powiedział Łukaszenka w czwartek, 17 września br. Łukaszenka dodał również, że granica Białorusi z Ukrainą zostanie wzmocniona.

– Nie chcę, aby mój kraj był w stanie wojny. Ponadto nie chcę, aby Białoruś i Polska, Litwa zamieniły się w teatr działań wojennych, w którym nasze problemy nie zostaną rozwiązane – powiedział. – Dlatego dziś przed tą salą najpiękniejszych, najbardziej zaawansowanych, patriotycznych ludzi chcę zaapelować do narodów Litwy, Polski i Ukrainy – powstrzymajcie swoich szalonych polityków, nie pozwólcie wybuchnąć wojnie!.

Od początku protestów na Białorusi zatrzymano blisko 7 000 osób, a setki zostało brutalnie pobitych przez policję. USA i UE skrytykowały wybory prezydenckie jako ani wolne, ani uczciwe i wezwały Łukaszenkę do podjęcia rozmów z opozycją – wezwanie, które odrzucił.

Waszyngton i Bruksela rozważają sankcje wobec białoruskich urzędników za fałszowanie głosów i gwałtowną reakcję na protesty. W czwartek Parlament Europejski w przeważającej większości przyjął rezolucję odrzucającą oficjalne wyniki wyborów i stwierdzającą, że nie uzna Łukaszenki za prawowitego prezydenta po wygaśnięciu jego obecnej kadencji 5 listopada. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi odpowiedziało w komunikacie: „Jesteśmy rozczarowani, że Parlament Europejski, pozycjonując się jako poważna, obiektywna i demokratyczna struktura, nie mógł znaleźć woli politycznej, przezwyciężyć jednostronność i nie zostać zakładnikiem konwencjonalnych frazesów”.

Rosja, główny sojusznik i sponsor Łukaszenki, utrzymuje zdecydowane poparcie dla białoruskiego przywódcy. Moskwa ogłosiła w tym tygodniu, że zaoferuje jego rządowi nową pożyczkę w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział w piątek podczas podróży na Litwę, że oba kraje – sąsiedzi Białorusi – będą nadal udzielać pomocy medycznej i materialnej Białorusinom, którzy zostali ranni i prześladowani podczas protestów. Przekonywał, że unijni i międzynarodowi pożyczkodawcy powinni zaoferować co najmniej 1 mld euro wsparcia gospodarczego dla Białorusi i jej przedsiębiorstw.

– Ważne jest, aby Europa miała świadomość, jak ważna jest wolna i suwerenna Białoruś dla bezpieczeństwa i dobrobytu całego naszego kontynentu – powiedział Morawiecki.

Oprac. Mateusz Krawczyk
Źródło: FRANCE24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać