caryatids-515919_1920

Lockdown w Grecji: wyjścia dozwolone tylko po uprzednim zgłoszeniu drogą SMS i tylko w konkretnych celach

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W dniu 05.11.2020 r. Grecja ogłosiła ogólnokrajową kwarantannę i ograniczenia w przemieszczaniu się osób (lockdown), obowiązujące w okresie od 7 do 30 listopada 2020 r. (z możliwością przedłużenia). Wśród zasad mających zwalczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, Grecy ograniczyli swobodę przemieszczania się, a wyjścia dozwolone tylko po uprzednim zgłoszeniu drogą SMS. W ciągu ostatniej doby w Grecji potwierdzono 1889 nowych przypadków. Zmarło 35 osób.

Wprowadzone ograniczenia przewidują zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdów do pracy i przyczyn zdrowotnych, lub tych ściśle opisanych poniżej i wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu powodu wyjścia drogą SMS (opis sposobu powiadomienia w tabeli poniżej), zamknięte placówki handlu detalicznego, poza branżą spożywczą, farmaceutyczną i stacjami benzynowymi. Otwarte pozostaną przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły specjalne wszystkich stopni. W gimnazjach i liceach wprowadzone zostanie nauczanie zdalne.

Grecy zawiesili wszelkie zajęcia sportowe, za wyjątkiem indywidualnych treningów na świeżym powietrzu (bez trenera) oraz Champions League & Europa League, Euroleaque, BCL organizowanych wg reżimu sanitarnego FIFA, FIBA I Euroleaque. Nieczynne pozostają siłownie, centra i kluby fitness, muzea i stanowiska archeologiczne, kluby, kina, zakłady fryzjerskie, i kosmetyczne oraz handel detaliczny. W sektorach publicznych i prywatnych obowiązuje w 50% telepraca, natomiast sądownictwo zostało zawieszone poza przypadkami niecierpiącymi zwłoki.

Ponadto wobec gastronomii obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej, możliwa jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i sprzedaży żywności w dostawie (delivery). W sklepach spożywczych obowiązują zasady dystansu: 1 os./10 m²,  4 os./ 20-100 m², 4 os. + 1 os./10m² dla pow. 20-100m², dezynfekcja wózków i koszyków sklepowych, czynne do godz.: 20:30, także w soboty i niedziele. W szpitalach na jednego pacjenta przypada jeden opiekun. Redukcja do 80% planowanych operacji chirurgicznych za wyjątkiem chorób nowotworowych. W miejscach kultu obowiązuje zasada braku obecności wiernych. Odprawiane są wyłacznie pogrzeby z udziałem max. 9 os.

Zgromadzenia publiczne są zakazane. Zawieszono działalność konferencji i targów. Obowiązuje zakaz odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej oraz zakaz opuszczania ośrodków dla cudzoziemców.

Ograniczenie przemieszczania się

Dojazd do i z miejsca pracy w godzinach pracy wyłącznie za okazaniem zaświadczenia pracodawcy (zaświadczenie wg wzoru – typ A). Zakaz swobodnego przemieszczania się w godz.: 05:00-21:00 – wyjścia dozwolone tylko po uprzednim zgłoszeniu drogą SMS na nr 13033, w 6 określonych niżej celach:

  • względy zdrowotne (wyjście do apteki, wizyta lekarska, dojazd do szpitala lub centrum zdrowia)
  • zakup artykułów pierwszej potrzeby w czynnych placówkach handlowych, w przypadku gdy ich dostawa na miejsce może nie zostać zrealizowana na czas,
  • załatwienie sprawy urzędowej w sytuacjach wyjątkowo uzasadnionych i niezwłocznych, w przypadku, gdy nie jest możliwe załatwienie sprawy elektronicznie lub telefonicznie, po uprzednim zapisaniu się na wizytę i za okazaniem potwierdzenia wizyty lub wyjście do banku w sytuacjach, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie operacji drogą elektroniczną,
  • pomoc osobom znajdującym się w potrzebie, w tym opieka nad dzieckiem w trakcie dojazdu do/ze szkoły,
  • udział w ceremoniach religijnych (np. pogrzeb) według zasad przewidzianych prawem oraz kontakt rozwiedzionego rodzica z dzieckiem na podstawie stosownych decyzji sądowych
  • ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu, wyprowadzenie na spacer zwierząt domowych w pojedynkę lub w towarzystwie 1 osoby, pod warunkiem zachowania min. dystansu społecznego 1,5 m. Dokarmianie zwierząt bezdomnych w ramach jednostki miejskiej miejsca zamieszkania.

W godzinach 21:00-05:00 dozwolone jest przemieszczanie się tylko z trzech powodów i po uprzednim zgłoszeniu SMS: sprawy służbowe (wymagane zaświadczenie pracodawcy typu A), 1. względy zdrowotne, 6. wyprowadzenie zwierząt domowych na spacer.

Zakaz przemieszczania się poza granice województwa, wstrzymuje się zagraniczne połączenia lotnicze i kolejowe, zezwala się na przemieszczanie się wewnątrz kraju wyłącznie w sytuacjach uzasadnionych, związanych z wykonywaniem pracy oraz względami zdrowotnymi.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać