Reklama
Reklama
{923312B4-4C05-2244-B4B7-FAF6CAA2DF9A}

Liderzy UE podpisują umowę handlową po Brexicie. Johnson ma to zrobić po południu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali w środę porozumienie po Brexicie, wyznaczając je na ścieżkę do tymczasowego wdrożenia po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson ma je podpisać w Londynie po południu.
Reklama

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel dokonali podpisu zaledwie tydzień po zawarciu umowy. „To była długa droga. Nadszedł czas, aby zostawić Brexit za nami. Nasza przyszłość jest tworzona w Europie” – napisała von der Leyen na Twitterze po ceremonii podpisania umowy.

Michel okrzyknął podpisanie umowy początkiem nowych stosunków handlowych z Londynem. Jeśli zostanie zaakceptowana przez Wielką Brytanię, umowa zostanie tymczasowo zastosowana od piątku. 27 ambasadorów UE wyraziło zgodę na tymczasowe zastosowanie porozumienia we wtorek po południu.

Umowa – która przewiduje zerowe cła i zerowe kontyngenty między partnerami handlowymi – nadal wymaga ratyfikacji przez Parlament Europejski. Komisja Europejska zaproponowała okres tymczasowego stosowania do 28 lutego, ale może on zostać przedłużony, jeśli ustawodawcy wyrażą na to zgodę w marcu. Również w środę rano brytyjscy prawodawcy rozpoczęli debatę nad ustawą handlową Brexitu, torując drogę do tego, by umowa stała się prawem w Wielkiej Brytanii.

Izba Gmin parlamentu, składająca się z wybranych prawodawców, ma głosować nad ustawą po południu. Umowa zostanie następnie przesłana do Izby Lordów, w celu rozpoczęcia debaty na jej temat. Debata w Izbie Lordów ma potrwać kilka godzin, co oznacza, że ustawa może zostać przekształcona w obowiązujące prawo brytyjskie dopiero późnym wieczorem w środę.

Źródło: DPA
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama