{923312B4-4C05-2244-B4B7-FAF6CAA2DF9A}

Liderzy UE podpisują umowę handlową po Brexicie. Johnson ma to zrobić po południu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali w środę porozumienie po Brexicie, wyznaczając je na ścieżkę do tymczasowego wdrożenia po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson ma je podpisać w Londynie po południu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel dokonali podpisu zaledwie tydzień po zawarciu umowy. „To była długa droga. Nadszedł czas, aby zostawić Brexit za nami. Nasza przyszłość jest tworzona w Europie” – napisała von der Leyen na Twitterze po ceremonii podpisania umowy.

Michel okrzyknął podpisanie umowy początkiem nowych stosunków handlowych z Londynem. Jeśli zostanie zaakceptowana przez Wielką Brytanię, umowa zostanie tymczasowo zastosowana od piątku. 27 ambasadorów UE wyraziło zgodę na tymczasowe zastosowanie porozumienia we wtorek po południu.

Umowa – która przewiduje zerowe cła i zerowe kontyngenty między partnerami handlowymi – nadal wymaga ratyfikacji przez Parlament Europejski. Komisja Europejska zaproponowała okres tymczasowego stosowania do 28 lutego, ale może on zostać przedłużony, jeśli ustawodawcy wyrażą na to zgodę w marcu. Również w środę rano brytyjscy prawodawcy rozpoczęli debatę nad ustawą handlową Brexitu, torując drogę do tego, by umowa stała się prawem w Wielkiej Brytanii.

Izba Gmin parlamentu, składająca się z wybranych prawodawców, ma głosować nad ustawą po południu. Umowa zostanie następnie przesłana do Izby Lordów, w celu rozpoczęcia debaty na jej temat. Debata w Izbie Lordów ma potrwać kilka godzin, co oznacza, że ustawa może zostać przekształcona w obowiązujące prawo brytyjskie dopiero późnym wieczorem w środę.

Źródło: DPA
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać