FEV_1795

Lider rosyjskiej opozycji Nawalny w „ciężkim stanie” po podejrzeniu zatrucia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Aleksiej Nawalny, krytyk prezydenta Władimira Putina i rosyjski opozycjonista, poczuł się źle, gdy w środę rano wracał samolotem z Tomska na Syberię do Moskwy. Obecnie jest nieprzytomny, przebywa na oddziale intensywnej terapii i jest podłączony do respiratora – napisała jego rzeczniczka Kira Yarmysh w mediach społecznościowych.

– Zakładamy, że Aleksiej został otruty czymś zmieszanym z herbatą. To była jedyna rzecz, którą pił rano. Lekarze twierdzą, że toksyna była szybciej wchłaniana przez gorący płyn. Aleksiej jest teraz nieprzytomny – powiedział Yarmysh.

Przed wejściem na pokład samolotu NAWALNY pił herbatę w kawiarni na lotnisku w Tomsku. Agencja informacyjna Interfax cytuje właściciela kawiarni, który twierdzi, że sprawdzają kamery CCTV, aby ustalić, co się stało. Jego samolot awaryjnie wylądował w Omsku, skąd został przewieziony do szpitala.

S7, linia lotnicza, z którą podróżował, oświadczyła, że Nawalny poczuł się bardzo źle wkrótce po starcie. Nic nie jadł ani nie pił na pokładzie. Agencja informacyjna TASS powołała się na ordynatora szpitala w Omsku, który potwierdził, że został tam przyjęty i jest w ciężkim stanie. Tatyana Shakirova, rzeczniczka regionalnego ministerstwa zdrowia w Omsku, powiedziała, że ​​lekarze robią „wszystko, co w ich mocy, aby ustabilizować jego stan”, potwierdzając, że jest on „poważny”.

„Wersja z trucizną jest jedną z kilku rozważanych wersji” – dodała. „Nie można teraz powiedzieć, jaki był powód stanu Nawalnego”. Rzecznik Kremla oświadczył, że rosyjski prezydent życzy mu „szybkiego powrotu do zdrowia”.

Nawalny, prawnik i działacz antykorupcyjny, w ostatnich latach kilkakrotnie przebywał w więzieniu za organizowanie protestów przeciwko władzy Władimira Putina. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że aresztowania i zatrzymanie Nawalnego przez Rosję w latach 2012 i 2014 były motywowane politycznie i naruszały jego prawa człowieka. W 2018 jego kandydaturą w wyborach prezydenckich została wykluczona ze startu. Od tego czasu Nawalny założył sieć biur wyborczych w całej Rosji i wysuwa kandydatów opozycji w wyborach regionalnych startujących przeciwko członkom rządzącej partii „Jednej Rosji”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać