A view shows damages at the site of Tuesday's blast in Beirut's port area, Lebanon August 5, 2020.,Image: 550040641, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: AZIZ TAHER / Reuters / Forum

Liban: śledztwo w sprawie eksplozji w Bejrucie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Śledczy libańscy badają przyczyny eksplozji w Bejrucie. Obecna teoria opiera się na podejrzeniu zaniedbania w przechowywaniu ton wysoce wybuchowego nawozu w magazynie na nabrzeżu. Rząd nakazał aresztowanie kilku urzędników portowych.

Społeczeństwo libańskie obwinia elitę rządową za dopuszczenie do wybuchu. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, w wyniku katastrofy zginęło 137 osób, a ponad 5000 zostało rannych. Liczba ta może się zwiększyć, wraz z niwelowaniem konsekwencji wybuchu przez służby porządkowe.

Port w Bejrucie i urząd celny słyną z tego, że są jedną z najbardziej skorumpowanych instytucji w Libanie, w której rządzą różne frakcje i politycy, w tym Hezbollah. Dochodzenie służb koncentruje się na tym, jak 2750 ton azotanu amonu, wysoce wybuchowej substancji chemicznej używanej w nawozach, zostało przechowanych w zakładzie przez sześć lat i dlaczego nic w tej sprawie nie zrobiono.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA i członek amerykańskiej społeczności wywiadowczej cytowany przez France 24 i Associated Press twierdzi, że nic nie wskazuje na to, że eksplozja była wynikiem ataku państwa narodowego lub sił terrorystycznych.  Saletra amonowa jest potencjalnie wybuchowym składnikiem nawozu. Ładunek o masie 2750 ton był przechowywany w porcie od czasu jego konfiskaty ze statku w 2013 r.

W czwartek do stolicy Libanu przyleciał prezydent Francji Emmanuel Macron. Jest to pierwszy światowy przywódca w Bejrucie po wybuchu w porcie.  Macron wezwał elitę polityczną tego kraju do przeprowadzenia szybkich i pilnych reform.

– Liban stoi w obliczu kryzysu politycznego i gospodarczego i potrzebna jest pilna reakcja – powiedział francuski prezydent, dodając, że w nadchodzących dniach zorganizuje dalszą pomoc francuską, europejską i międzynarodową dla Libanu.

foto: Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać