girl-lying-on-the-grass-1741487_1920

Lęk i depresja w wyniku pandemii zdominowały życie młodzieży [Wyniki badań]

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Wyniki badań zrealizowane wśród polskiej młodzieży wskazują, że pandemia pogłębiła i tak już nie najlepsze ich samopoczucie psychiczne. Zmniejszył się odsetek studentów zadowolonych z życia – z 80 proc. do 74 proc – pisze prof. Piotr Długosz w artykule na łamach „Wszystko co Najważniejsze”

Pierwszą fazę badań nad stanem komfortu psychicznego wśród polskiej młodzieży zrealizowano na początku kwarantanny, drugą pod koniec semestru letniego. Wyniki badań są jednoznaczne: W ciągu trzech miesięcy przerwy w tradycyjnych zajęciach doszło do pogorszenia kondycji psychicznej studentów.

Lęk i depresja, na co wskazuje wiele badań realizowanych na całym świecie, zdominowały sferę afektywną młodzieży.

Większość polskich studentów odczuwała niepokój (60 proc.), znudzenie (51 proc.), a także wyczerpanie (46 proc.), osamotnienie (34 proc.), smutek (34 proc.), gniew (25 proc.), lęk (19 proc.), apatię (19 proc.), żal (17 proc.), strach (15 proc.).

W badaniach OECD PISA 2018 polska młodzież uzyskała jeden z najniższych wyników zadowolenia z życia. Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Zwiększa się liczba młodych pacjentów szukających pomocy psychologicznej, maleje liczba miejsc w szpitalach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Podczas izolacji społecznej młodzież w niewielkim stopniu odczuwała zaciekawienie (10 proc.), uspokojenie (5 proc.), ekscytację (2 proc.), radość (2 proc.). Zdaniem profesora Długosza w wyniku pandemii młodzież doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Związane jest to z ukrytymi konfliktami, traumami, negatywnymi zdarzaniami z historii, które są wzmacniane przez kwarantannę i jej konsekwencje. W związku z tym kondycja psychiczna młodzieży przed pandemią również nie była najlepsza.

Więcej na ten temat w artykule:

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Neurotyczne pokolenie koronawirusa

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać