E. Witek

Kryzys na granicy. Jest wspólne stanowisko parlamentów Polski Litwy, Łotwy i Estonii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Marszałek Elżbieta Witek poinformowała o przyjęciu wspólnego stanowiska na poziomie parlamentarnym krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym
Reklama

– Przewodniczący parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjęli wspólne stanowisko w sprawie sytuacji na granicach – przekazała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że parlamenty wymienionych państw domagają się od społeczności międzynarodowej zaostrzenia sankcji dla reżimu białoruskiego.

Marszałek Witek poinformowała o przyjęciu wspólnego stanowiska na poziomie parlamentarnym krajów dotkniętych kryzysem migracyjnym. – Poza ofensywą dyplomatyczną prowadzoną przez premiera i prezydenta jest jeszcze trzeci wymiar – parlamentarny – powiedziała. Dodała, że jest w stałym kontakcie z przewodniczącymi parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. – Uważam, że dyplomacja parlamentarna ma przed sobą bardzo ważne zadanie, tym zadaniem jest wspieranie naszych rządów – powiedziała Witek.

Inicjatywę wspólnego oświadczenia przedstawiła przewodnicząca parlamentu łotewskiego. Sygnatariusze porozumienia oceniają, że „agresywne działania bezprawnego reżimu Aleksandra Łukaszenki osiągnęły bezprecedensowy poziom”, dodając że „prowokują one kryzys na zewnętrznych granicach UE, zagrażają bezpieczeństwu całego regionu i z premedytacją narażają życie bezbronnych ludzi. Stanowi to naruszenie prawa międzynarodowego i zobowiązań politycznych oraz lekceważenie podstawowych praw człowieka” – Stanowczo potępiamy ciągłą, sponsorowaną przez reżim białoruski instrumentalizację nielegalnej migracji, sztucznie wykreowaną jako część operacji hybrydowych skierowanych przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie, a tym samym całej Unii Europejskiej w celach politycznych – czytamy w oświadczeniu. 

Marszałkowie parlamentów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej, w szczególności do państw pochodzenia i tranzytu migrantów, o stanowcze sprzeciwienie się tym działaniom, podjęcie niezbędnych kroków w celu powstrzymania władz na Białorusi od zmuszania migrantów do nielegalnego przekraczania granicy UE oraz pociągnięcie reżimu na Białorusi do odpowiedzialności za te naruszenia.  – Instrumentalizacja migrantów dla celów politycznych nie może być tolerowana. Jeśli takie działania byłyby kontynuowane, Unia Europejska powinna rozważyć dalsze sankcje zgodnie z przyjętą przez siebie zasadą stopniowania sankcji – ocenili.

oprac. MK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać