Kenia Wielka Brytania król Karol

Król Karol z wizytą w Kenii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek (31 października) król Karol i królowa Camilla rozpoczęli czterodniową wizytę w Kenii. Para królewska została przywitana w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Williama Ruto.

Jest to pierwsza wizyta monarchy w Afryce oraz pierwsza wizyta w byłej kolonii brytyjskiej. Karol odwiedził Kenię w czasie, gdy byłe kolonie brytyjskie zaczęły domagać się efektywniejszych działań ze strony Wielkiej Brytanii, w sprawie uznania nadużyć byłego brytyjskiego imperium kolonialnego. Jak wskazała agencja Reuters, wielu obywateli byłych brytyjskich kolonii – w tym przywódcy kenijskiego ludu Nandi – chce, aby król Karol bezpośrednio przeprosił za czasy kolonialne (w tym za tortury, zabójstwa i wywłaszczanie ziemi, która często nadal należy do Brytyjczyków)  i poparł zadośćuczynienie dla krajów postkolonialnych.

W czerwcu 2022 r. Karol (wtedy jeszcze następca tronu) podczas szczytu Wspólnoty Narodów – dobrowolnego stowarzyszenia krajów byłego Imperium Brytyjskiego – uznał wysoką rolę niewolnictwa w historii Imperium. Administracja Pałacu Buckingham oświadczyła, że wizyta będzie „uznaniem bolesnych aspektów wspólnej historii Wielkiej Brytanii i Kenii, w tym stanu wyjątkowego (1952-1960). Jego Wysokość poświęci czas […] na pogłębienie zrozumienia krzywd doznanych w tym okresie przez ludność Kenii”.

Oprac.: KR

foto: The Royal Family/X.com

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać