shutterstock_488680927 (1)

Kraje Azji i Oceanii stworzyły największą strefę wolnego handlu na świecie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Piętnaście gospodarek Azji i Pacyfiku utworzyło w niedzielę największy na świecie blok wolnego handlu, podpisując dokument Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP).

RCEP zrzesza 10 członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), Chin, Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Jej celem jest w nadchodzących latach stopniowe obniżanie taryf w wielu obszarach handlu zagranicznego. Umowa została podpisana na marginesie internetowego szczytu ASEAN w niedzielę, 15 listopada.

„RCEP zostanie wkrótce ratyfikowany przez państwa sygnatariuszy i wejdzie w życie, przyczyniając się do ożywienia gospodarczego po pandemii COVID” – powiedział Nguyen Xuan Phuc, premier Wietnamu, który był gospodarzem ceremonii jako przewodniczący ASEAN. RCEP stanowi 30 proc. światowej gospodarki, 30 proc. światowej populacji i dotrze do 2,2 miliarda konsumentów, powiedział premier Wietnamu. RCEP „pomoże obniżyć lub znieść cła na produkty przemysłowe i rolne oraz określić zasady transmisji danych” – powiedział Luong Hoang Thai, szef Departamentu Wielostronnej Polityki Handlowej w Wietnamskim Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

Pakt wejdzie w życie, gdy wystarczająca liczba uczestniczących krajów ratyfikuje porozumienie na szczeblu krajowym w ciągu najbliższych dwóch lat, powiedział w zeszłym tygodniu minister handlu Indonezji.

Według Stanów Zjednoczonych, RCEP może mocniej ugruntować pozycję Chin jako partnera gospodarczego z Azją Południowo-Wschodnią, Japonią i Koreą, stawiając drugą co do wielkości gospodarkę świata w lepszej pozycji do kształtowania zasad handlu w regionie. Stany Zjednoczone są nieobecne zarówno w RCEP, jak i następcy Partnerstwa Trans-Pacyfiku (TPP), pozostawiając największą gospodarkę świata poza dwoma grupami handlowymi, które obejmują najszybciej rozwijający się region na świecie.
Indie wycofały się z rozmów RCEP w listopadzie ubiegłego roku, ale przywódcy ASEAN powiedzieli, że drzwi do przyłączenia się pozostają otwarte.

Źródło: FRANCE 24

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać