Serbia Kosowo

Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie w sporze o tablice rejestracyjne

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Szef unijnej dyplomacji poinformował w środę, że Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie, które zakończy spór o tablice rejestracyjne samochodów w północnym Kosowie.

Konflikt o tablice rejestracyjne rozpoczął się rok temu, kiedy to władze Kosowa zdecydowały o obligatoryjnej wymianie serbskich tablic rejestracyjnych sprzed 1999 roku, z których korzysta jeszcze około 10 tysięcy osób na północy Kosowa. Prawo miało być respektowane od wczoraj (24 listopada). Na serbskich kierowców, właścicieli „nielegalnych tablic rejestracyjnych” (około 10 tys. osób) miały być nakładane grzywny nakładać grzywny. Protesty przeciwko temu zarządzeniu miały miejsce już we wrześniu 2021 roku, a nasiliły się latem, blokadą przejścia granicznego.

Szef unijnej dyplomacji poinformował w środę, że Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie, które zakończy ten spór. Zgodnie z porozumieniem „Serbia przestanie wydawać tablice rejestracyjne z nazwami miast Kosowa, a Kosowo zaprzestanie dalszych działań związanych z ponowną rejestracją pojazdów” – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Porozumienie mediowali dyplomaci UE.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać