covid

Koronawirus we Francji : 368.000 nowych przypadków ostatniej doby

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wobec rekordowych liczb przypadków zakażenia Covid-19 w ostatnich dniach we Francji, rząd podejmuje działania, mające na celu zredukowanie liczby przypadków wymagających hospitalizacji, głównie poprzez przyspieszenie kampanii szczepień. Wobec błyskawicznego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, Francja boryka się również z wzrostem zwolnień lekarskich pracowników najważniejszych sektorów gospodarki, zakażonych koronawirusem lub mających kontakt z osobą zarażoną.
Reklama

Ostatniej doby we Francji zanotowano 368.000 nowych przypadków zakażenia Covid-19. Jest to kolejny już rekord zakażeń od początku pandemii, zanotowany w ciągu ostatnich dni, kiedy liczba nowych przypadków niemal codziennie przekraczała 300.000. Specjaliści nie mają wątpliwości, że za tak wysokimi liczbami stoi w większości wariant Omikron.

W ostatnim czasie wzrasta również liczba hospitalizacji, jednak nie tak gwałtownie jak liczba przypadków. Liczba hospitalizacji wciąż nie przekracza tej, którą notowano w szczytowych momentach poprzednich fal pandemii. Francja jest w czołówce krajów z najwyższą ilością osób zaszczepionych. Co najmniej jedną dawkę szczepienia przyjęło tam niemal 80% osób, a niemal 40% Francuzów jest po dawce przypominającej. Większość osób hospitalizowanych jest niezaszczepionych.

Rozprzestrzenianie się Omikrona zaczęło już również wywierać wpływ na gospodarkę kraju. W ostatnich dniach coraz więcej pracowników najważniejszych sektorów gospodarki przeszło na zwolnienie lekarskie, mając pozytywny wynik testu na Covid-19 lub mając kontakt z osobą zakażoną. W regionie stołecznym z powodu nieobecności dużej ilości pracowników kolei podmiejskiej wiele pociągów było odwołanych.

Rząd francuski wprowadził obostrzenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zredukowanie liczby hospitalizacji, przy jednoczesnym zachowaniu aktywności gospodarczej. Głównymi punktami rządowej strategii walki z pandemią jest przyspieszenie kampanii szczepień oraz upowszechnienie pracy zdalnej (obowiązek pracy z domu co najmniej trzy razy w tygodniu w sektorach, w których jest to możliwe). Od 15 stycznia paszport sanitarny, pozwalający m.in.na skorzystanie z restauracji, miejsc kultury czy pociągów dalekobieżnych, będzie ważny jedynie z trzecią dawką szczepienia. W senacie jest obecnie rozpatrywany projekt zmiany paszportu sanitarnego w paszport szczepionkowy : do jego uzyskania nie będzie już możliwy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale jedynie pełne szczepienie, lub negatywny wynik testu w przypadku osób, które mają jedną lub dwie dawki szczepienia i które nie mogą jeszcze zaszczepić się kolejną dawką. Okres między podaniem drugiej a trzeciej dawki został we Francji skrócony do 3 miesięcy.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać