Ek7VVGtW0AA92Oq

Koronawirus w Polsce. Minister Niedzielski: COVID-19 zdominował kwestie ochrony zdrowia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 603 osoby.

Liczba nowy przypadków potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi wyniosła 19 883 z województw: mazowieckiego (3340), śląskiego (2214), dolnośląskiego (2091), małopolskiego (1608), pomorskiego (1313), wielkopolskiego (1174), łódzkiego (1154), zachodniopomorskiego (1146), świętokrzyskiego (870), opolskiego (861), kujawsko-pomorskiego (854), warmińsko-mazurskiego (788), podkarpackiego (777), lubelskiego (627), lubuskiego (586), podlaskiego (480). Liczba przypadków koronawirusa zdiagnozowanych w Polsce wynosi obecnie 772 823. Zmarło blisko 11,5 tys. osób. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa obecnie 22 812 chorych. Dobowy udział wyników pozytywnych przy przebadaniu 57012 próbek wynosi 34,9 proc.

Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę 18 listopada zauważył, że COVID-19 zdominował kwestie ochrony zdrowia. – Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym zabójcą w Polsce pozostają choroby kardiologiczne, w drugiej kolejności choroby onkologiczne – podkreślił minister, przyznając, że według statystyk przyrasta liczba zgonów z innych powodów z COVID-19. – To jest obiektem niepokoju i troski ministra zdrowia i całego rządu. Dlatego bacznie przyglądamy się, co się dzieje z systemem ochrony zdrowia. Jako przyczyny ograniczenia dostępu do leczenia wymienił przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleoprad. Pracujący w resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleoparada powinna być stosowana, a kiedy nie.

Minister odniósł się też do zapowiedzi Przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych Krystyny Ptok, która poifnormowała we wtorek, że OZZPiP rozpoczął przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju. Ptok przekazała, że 9 listopada zarząd krajowy podjął decyzję o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych w skali ogólnopolskiej, jak również – podjęcie decyzji o strajku generalnym. Uzasadniając tą decyzję Ptok odniosła się do prac nad ustawą odbierającą dodatki covidowe (w październiku Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie). Minister Niedzielski zaznaczył, że – prowadząc dialog ze środowiskiem pielęgniarek i położnych, uzgodniliśmy pewne rozwiązania dotyczące wynagrodzeń, więc nie wiem, czego dotyczą dokładnie te postulaty.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać