covid-19-5152341_1920

Koronawirus w Polsce: coraz więcej zachorowań

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek potwierdzono w Polsce dodani wynik testu na koronawirusa u 748 osób. 5 osób zmarło. Najwięcej przypadków zdiagnozowano w woj. mazowieckim (120), łódzkim (93), pomorskim (90), małopolskim (83), opolskim (70), podkarpackim (58), wielkopolskim (52). Przeprowadzono 12,2 tys. testów.

Dobowy udział wyników pozytywnych do ilości przeprowadzonych testów wynosi 6,12 proc. i jest najwyższym wynikiem od kwietnia. W sobotę 19 września po raz pierwszy w Polsce potwierdzono ponad 1000 przypadków. Przyrost aktywnych przypadków od zeszłego tygodnia oscyluje w okolicach 7 proc., co czyni ją najwyższą wartością od początku kwietnia.

Podczas briefingu przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że ostatnie liczby dot. zakażeń nie są zaskoczeniem.

– To konsekwencja powrotu do normalnego funkcjonowania. To powrót m.in. do standardowych form pracy, do większych interakcji społecznych – powiedział Niedzielski. Minister dodał, że najważniejszym wskaźnikiem epidemii jest liczba osób hospitalizowanych i osób pod respiratorami.

– Te liczby są stabilne, nie rosną tak jak dzienne liczby zakażeń. Nasz system ochrony zdrowia jest przygotowany do przyjęcia większej liczby pacjentów – podkreślił szef resortu zdrowia, po czym zaapelował o stosowanie podstawowych zasad reżimu sanitarnego: dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Sytuacja dot. pandemii COVID-19 pogarsza się także na świecie. We Francji odnotowywano w ostatnich dniach ponad 10 tys. przypadków zakażenia w ciągu doby. W sobotę poinformowano o blisko 13,5 tys. nowych przypadków. W Austrii liczba przypadków zwiększa się od czerwca i obecnie jest zbliżona do poziomu z końca marca br. W piątek w Holandii rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń obejmujących między innymi wcześniejsze zamykanie barów i kawiarni.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać