gloves-5073717_1920

Nowy lek przeciwko COVID-19 został zatwierdzony przez amerykańska Agencję do spraw Żywności i Leków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sotrovimab – nowy lek przeciwko koronawirusowi, który według badań ma działać przeciwko wszystkim groźnym wariantom wirusa COVID-19, został dopuszczony przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration) do stosowania w nagłych wypadkach. Substancja opiera się na przeciwciałach monoklonalnych i ma być stosowana w początkowych stadiach zakażenia.

Firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology otrzymały pozytywne rozpatrzenie wniosku o wprowadzenia na rynek leku Sotrovimab (VIR-7831). Środek jest przeznaczony dla osób powyżej 12 lat, które odczuwają niewielkie lub umiarkowane objawy zakażenia koronawirusem, a ich stan wskazuje na możliwość pogorszenia. Pozwolenie Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) rozpatrywane było w trybie nadzwyczajnym.

Opublikowane w marcu wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85 proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała remedium. Badania laboratoryjne sugerują ponadto, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Sotrovimab wprowadza do organizmu rekombinowane, ludzkie przeciwciała monoklonalne, które mają naśladować przeciwciała naturalne, które pozwalają zwalczać infekcje. Środek podawany jest dożylnie

GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology otrzymały rekomendację od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w środę. Wciąż jednak trwają dyskusje z innymi urzędami regulacyjnymi, aby uzyskać zezwolenie na użytek leku na całym świecie. Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przyspieszoną ocenę preparatu.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama