German Chancellor Angela Merkel leaves after attending a session of the German lower house of parliament Bundestag, as the spread of the coronavirus disease (COVID-19) continues in Berlin, Germany, October 29, 2020.,Image: 566178365, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: FABRIZIO BENSCH / Reuters / Forum

Koronawirus: Państwa europejskie zaostrzają lockdown w związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niemcy, Wielka Brytania i Holandia zdecydowały o wprowadzeniu zaostrzonych środków restrykcji w związku z rozwijającym się stanem epidemii COVID-19 w tych krajach.

Republika Federalna Niemiec ogłosiła wzmocnioną blokadę w środę. Sklepy i szkoły zostaną zamknięte co najmniej do 10 stycznia. Poprzednie ograniczenia nie zdołały powstrzymać niepokojącego wzrostu liczby infekcji koronawirusem, a przywódcy związkowi i federalni ostrzegają, że epidemia może wymknąć się spod kontroli. „Jesteśmy zmuszeni działać i działamy teraz” – powiedziała w niedzielę na konferencji prasowej po rozmowie telefonicznej z przywódcami 16 niemieckich krajów związkowych kanclerz Angela Merkel. Tylko kilka sklepów, takich jak supermarkety, apteki i cotygodniowe targi, będzie mogło pozostać otwartych.

Merkel stwierdziła, że ​​obywatele muszą jak najbardziej ograniczyć kontakty, a spotkania ograniczają się do maksymalnie pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych. Na Boże Narodzenie każde gospodarstwo domowe może zaprosić cztery dodatkowe osoby „z najbliższego kręgu rodzinnego”. W Sylwestra nie będzie rozluźnienia zasad. Obowiązywać będzie zakaz sprzedaży fajerwerków.

We wtorek decyzje o wzmocnionych restrykcjach podjęła Holandia. Wszystkie sklepy, oprócz niezbędnych zostaną zamknięte, a także szkoły, muzea, siłownie i zakłady fryzjerskie.  W telewizyjnym przemówieniu w poniedziałek wieczorem holenderski premier Mark Rutte powiedział, że kraj zostanie zamknięty co najmniej do 18 stycznia. „Zdajemy sobie sprawę, jak niepokojące jest to [ogłoszenie], z pewnością tuż przed Bożym Narodzeniem” – powiedział Rutte, dodając, że „rok 2020 to dla wielu ludzi rok żałoby, straty i smutku”. Zachęca się ludzi do pozostawania w domu jak najwięcej i unikania gości, z wyjątkiem Świąt Bożego Narodzenia, kiedy można zaprosić na Wigilię maksymalnie trzech gości.

Londyn wejdzie w najwyższy w Wielkiej Brytanii poziom ograniczeń COVID-19, oświadczył w poniedziałek rząd tego kraju, powołując się na wykładniczy wzrost wskaźników infekcji.  Sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział również, że zidentyfikowano ponad 1000 przypadków nowego koronawirusa, głównie w południowo-wschodniej Anglii, który może wiązać się z szybkim wzrostem poziomu zakażeń. „W ciągu ostatniego tygodnia widzieliśmy bardzo gwałtowny, wykładniczy wzrost liczby wirusów w całym Londynie, Kent, częściach Essex i Hertfordshire” – powiedział Hancock w oświadczeniu Izbie Gmin, odnosząc się do hrabstw w pobliżu Londynu. „Nie wiemy, w jakim stopniu jest to spowodowane nowym wariantem wirusa, ale bez względu na jego przyczynę, musimy podjąć szybkie i zdecydowane działania” – powiedział, zapowiadając, że cała stolica i niektóre sąsiednie obszary wejdą w „Wysokie Poziom alertu”.

W Polsce rząd przyjął w środę Narodowy Program Szczepień. – Po intensywnych konsultacjach w gronie specjalistów, ekspertów, epidemiologów, wirusologów, specjalistów od chorób zakaźnych przedstawiamy przyjętą przez Radę Ministrów Narodową Strategię Szczepień. Mamy zakontraktowanych ponad 60 milionów dawek szczepionki na COVID-19 od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przypominając jednocześnie, że dokładnie tydzień temu w Europie pierwsza Brytyjka została zaszczepiona. „To symboliczna data” – zaznaczył Morawiecki.

foto: FABRIZIO BENSCH / Reuters / Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać