40208364173_096fe9c34a_k

Korea Północna wysadziła biuro łącznikowe północ-południe

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
We wtorek wojsko Korei Północnej wysadziło biuro łącznikowe ze stroną południową po swojej stronie lini demarkacyjnej. Informację o tym zdarzeniu podało Ministerstwo Zjednoczenia Korei Południowej w ostrzeżeniu wysłanym do reporterów na kilka minut po eksplozji – podaje The South China Morning Post..

Wysadzenie biura łącznikowego następuje po dniach eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim. W niedzielę siostra przywódcy Korei Północnej, Kim YO-JONG w opublikowanym oświadczeniu skierowanym do Południa powiedziała „że wkrótce zobaczy ona (Korea Południowa – red.) „tragiczną scenę kompletnie upadłego bezużytecznego wspólnego biura łącznikowego północ-południe”.

Koreańska Centralna Agencja Informacyjna Północy potwierdziła, że budynek biurowy łącznika został „zniszczony przez straszliwą eksplozję”. Prezydencki Błękitny Dom Korei Południowej zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, najwyższego organu rządowego odpowiedzialnego za obronę i bezpieczeństwo kraju, w celu omówienia rozwoju sytuacji.

Od początku czerwca Korea Północna wydała serię oskarżeń i potępień w stosunku do południowego sąsiada i wobec aktywistów wysyłającymi propagandowe ulotki (zwykle przymocowane do balonów na ogrzane powietrze lub wysyłane rzeką w butelkach) krytykujące przywódcę Korei Północnej Kim JONG-UNA za łamanie praw człowieka i jego ambicje nuklearne.

Korea Północna w zeszłym tygodniu ogłosiła zerwanie wszystkich oficjalnych połączeń komunikacyjnych z Koreą Południową nazywając swojego sąsiada „wrogiem”.

Korea Północna i Południowa pozostają w technicznym stanie wojny od roku 1953, której prawnomiędzynarodowym zakończeniem okazał się rozejm, niezastąpiony później traktatem pokojowym. W zeszłym tygodniu Korea Północna skrytykowała Donalda Trumpa w drugą rocznice szczytu Kim Jong-Una i prezydenta USA w Singapurze. Minister spraw zagranicznych Korei Ri Son Gwon oskarżył Waszyngton o dążenie do zmiany reżimu koreańskiego.

foto: Fot. Daniel Oberhaus (2014)

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać