rocket-launch-693270_1920

Korea Północna przetestowała pociski manewrujące dalekiego zasięgu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
O udanych, weekendowych testach pocisku manewrującego dalekiego zasięgu Korea Północna poinformowała w poniedziałek. Broń ma potencjał nuklearny.

Zanim pociski uderzyły w swoje cele, przeleciały 1500 km, dlatego są uznawane za „broń strategiczną o wielkim znaczeniu. Jak zaznaczył Ankit Panda, starszy pracownik w Carnegie Endowment for International Peace w rozmowie z agencją Reuters, system pocisków jest zdolny do przenoszenia broni jądrowej. Deutsche Presse-Agentur podaje, że podczas weekendowych testów, pociski leciały około 2 godzin i 6 minut po owalnej trajektorii.

Pjongjang poinformował, że z powodzeniem przeprowadzono szczegółowe testy części rakietowych, testy silników na ziemi oraz testy sterowania i naprowadzania.

Korea Północna podlega sankcjom międzynarodowym w odpowiedzi na posiadanie programu broni jądrowej. Rezolucje ONZ zabraniają jednak testowania rakiet balistycznych, nie manewrujących. Na początku 2021 r., podczas zjazdu partii, Kim Dzong Un ogłosił, że Korea Północna będzie nadal podążała ścieżką odstraszania nuklearnego za pomocą nowej broni, w tym nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Oprac. KR
Źródło: DPA, REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama