NINTCHDBPICT000702806493

Korea Północna przeprowadziła najnowszy test broni rakietowej z użyciem pocisku hipersonicznego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jak podały media państwowe, Korea Północna przeprowadziła próbę broni z użyciem pocisku hipersonicznego. Jest to druga próba, która zakończyła się sukcesem w ciągu niespełna tygodnia.

Test był nadzorowany przez przywódcę Kim Dzong Una, a pocisk zawierał „hipersoniczny pojazd szybujący”, który uderzył w „wyznaczony cel na wodach oddalonych o 1000 km” – podała oficjalna Korean Central News Agency (KCNA). Zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Rodong Sinmun, oficjalnej gazety rządzącej Partii Robotniczej Korei Północnej, pokazały rakietę wystrzeloną z lądu oraz Kim Dzong Una nadzorującego start o świcie, w otoczeniu mężczyzn w mundurach wojskowych.

Wojsko Korei Południowej oznajmiło, że wtorkowy start osiągnął prędkość hipersoniczną i wykazał wyraźne oznaki „postępu” w stosunku do zeszłotygodniowego testu. Pociski hipersoniczne poruszają się z prędkością Mach 5 lub wyższą i mogą manewrować w trakcie lotu, co czyni je trudniejszymi do śledzenia i przechwycenia.

Wtorkowy test odbył się w czasie, gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w Nowym Jorku, aby omówić programy zbrojeniowe Pjongjangu po zeszłotygodniowym teście.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać