W 36 numerze Tygodnika Gospodarczego, analitycy PIE poddali analizie globalny rynek reklamowy, zestawiając wydatki przeznaczane dotąd na promocję, odpowiednio na rynku telewizyjnym i internetowym. Wydatki na reklamę spadły w relacji do II kw. 2019 r. o 28 proc. i odpowiednio o 10,5 proc. w stosunku do I kw. br. Spadki nie ominęły także mediów internetowych, jednak według Publicis Media Group były one mniejsze, niż w sektorze reklamy tradycyjnej.
Przewaga internetu w sektorze reklamy jest zgodny z wieloletnim trendem, jednak dotąd telewizja utrzymywała stabilną przewagę. Jak wskazują analitycy PIE, dosyć stabilny był też rynek reklamy radiowej (w poprzednim kwartale radio, jako jedyne medium poza internetem, zanotowało wzrost w stosunku do poprzedniego roku). Wydatki na reklamę prasową spadają systematycznie w tempie ok. 10 proc. r/r. Zdaniem izby reklamy internetowej IAB, wydatki na reklamę w sieci przekroczyły wydatki na reklamę telewizyjną już w pierwszych miesiącach 2019 r. i w skali całego roku wyniosły 4,9 mld PLN (wg Publicis – 3,54 mld PLN).
Spadki wydatków na reklamy w mediach tradycyjnych, a także w kinach i w reklamie outdoor to bezpośredni wynik lockdownu. Trend ten może się odwrócić wraz ze zmianami nawyków spędzania czasu. Dane z pierwszych dni lockdownu pokazują wydłużający się czas spędzany przed telewizorami przez Polaków. Według danych Nielsen, w III tygodniu marca Polacy spędzali ok. 5 godz. dziennie przed telewizorami. Innym powodem zmiany w relacjach wydatków na reklamę jest przyśpieszone dostosowywanie się sektora kreatywnego i reklamowego do zmian na rynku. Długotrwały wzrost znaczenia reklamy w sieci skłania do dostosowywania strategii reklamowej do sytuacji rynkowej.
O zmianach na rynku mediów internetowych pisał prof. Mike Rosenberg.
Warto przeczytać: Media wobec politycznej nawałnicy
Wśród pozostałych tematów poruszanych przez Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym raporcie znajdują się zagadnienia takie jak: znaczenie Polski dla niemieckiego handlu, kompetencje pracowników a oczekiwania pracodawców w czasie pandemii COVID-19, znaczenie surowców krytycznych dla polskiej gospodarki, czy społeczny wymiar zasłaniania twarzy.