Protestucjący w hongkongu znów wyszli na ulice

Kongres Stanów Zjednoczonych uchwala sankcje przeciwko Chinom

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W środę Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt sankcji wobec Chin związanych z nowym prawem bezpieczeństwa narodowego i trwającymi represjami protestujących w Hongkongu. Sankcje zostały nałożone na grupy podważające autonomię miasta lub ograniczające wolności obiecane jego mieszkańcom.

Projekt ustawy dotyczy jednostek policji, które tłumiły protesty w Hongkongu, a także urzędników Komunistycznej Partii Chin odpowiedzialnych za narzucenie surowego prawa „bezpieczeństwa narodowego” w Hongkongu. USA planuje również nałożyć na banki prowadzące interesy z podmiotami, które naruszają prawo międzynarodowe gwarantujące miastu autonomię.

Marszałek Nancy Pelosi cytowana przez amerykańską agencję prasową Associated Press zwołała głosowanie w Izbie argumentując je „pilną i potrzebną reakcją na tchórzliwe przyjęcie przez rząd chińskiego tak zwanego prawa „bezpieczeństwa narodowego”, które zagraża utrzymaniu autonomii Hongkongu opartego na modelu „jeden kraj, dwa systemy”, obiecanego miastu dokładnie 23 lata temu”.

Projekt ustawy jest podobny do legislacji przyjętej w Senacie w ubiegłym tygodniu, wprowadzając jednak drobne poprawki. Senator Chris Van Hollen, współautor ustawy senackiej, powiedział, że senatorowie zagłosują już w czwartek, aby udzielić ostatecznej zgody legislacyjnej i wysłać ją do Białego Domu.

Projekt sankcji cieszy się ponadpartyjnym poparciem. Ustawodawcy wezwali administrację Trumpa do podjęcia zdecydowanych działań w odpowiedzi na represje Chin wobec byłego terytorium brytyjskiego, które uzyskało częściową suwerenność na mocy traktatu, który wszedł w życie 1 lipca 1997 r.

Chiny w odpowiedzi oświadczyły, że nałożą ograniczenia wizowe na Amerykanów, którzy ingerują w stanowione w Chinach prawo. Sekretarz stanu Mike Pompeo potępił groźbę zakazu wizowego, dodając, że przyjęcie ustawy o bezpieczeństwie narodowym „niszczy autonomię terytorium i jedno z największych osiągnięć Chin”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać