09127c20-ca78-4fed-81cc-eed5c1a7a2b9

Komisja Europejska zatwierdziła 31 milionów euro dla Polski

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska zatwierdziła 31 milionów euro dla Polski. Środki będą pochodzić z programu REACT-EU o wartości 50,6 mld euro, który pierwotnie został uruchomiony w wyniku pandemii COVID-19 a jego celem jest naprawa unijnej gospodarki.

Środki mają trafić na inwestycje w cyfryzację i ekologię, w infrastrukturę i usługi (np. służbę zdrowia, turystykę), jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę i braku odpowiednich środków w budżecie UE przeznaczonych na pomoc uchodźcom, KE proponuje aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom.

 

Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie.

W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro – za pośrednictwem REACT-EU – na rzecz czterech polskich regionów „w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także środków na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie”.

Pieniądze trafią do czterech województw: śląskiego (12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej); zachodniopomorskiego („ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych”; lubelskiego (16 mln euro w w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia) i podkarpackie (10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione).

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać