2952431988_aee9c59590_c

Komisja Europejska wzywa białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, KE wzywa białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi i Irenie Biernackiej, oraz o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich
Reklama

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, KE wzywa białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi i Irenie Biernackiej, oraz o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich. – Ponawiamy apel szefa unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczącego KE Josepa Borrella z jego oświadczenia z 25 marca do Białorusi, aby dotrzymała swoich międzynarodowych zobowiązań w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Wzywamy białoruskie władze do wycofania zarzutów postawionych członkom Związku Polaków na Białorusi, w tym (Andżelice) Borys, (Andrzejowi) Poczobutowi i (Irenie) Biernackiej, oraz o niezwłoczne i bezwarunkowe uwolnienie ich wraz z pozostałymi zatrzymanymi więźniami politycznymi – poinformował PAP rzecznik Komisji Europejskiej.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz szefowa struktur tej organizacji w Lidzie, Irena Biernacka, usłyszały na początku kwietnia w Mińsku zarzuty w ramach sprawy karnej o „podżeganie do nienawiści”. Zarzuty postawiono innym członkom kierownictwa ZPB, Andrzejowi Poczobutowi i Marii Tiszkowskiej. Białoruska prokuratura interpretuje działania członków Związku Polaków na Białorusi jako „rehabilitację nazizmu”. Obecnie członkowie ZBP przebywają w mińskim areszcie Waładarka.

oprac.: MK

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama