36939032441_ef0db7a5f6_k

Komisja Europejska proponuje europejską strategię testowania na obecność koronawirusa, kiedy wiele krajów UE odnotowuje rekordowe liczby przypadków zakażeń

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych. Plan określa elementy, które miałyby być brane pod uwagę przy krajowych, regionalnych lub lokalnych strategiach testowania.

– Sytuacja epidemiczna jest bardzo poważna, prawie we wszystkich państwach budzi niepokój. Wszystkie dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób pokazują, że wirus rozwija się w całej Europie. Jesteśmy głęboko w drugiej fali (…) Tylko w ostatnim tygodniu łączna liczba potwierdzonych przypadków w Europie wyniosła 1,1 mln – powiedziała na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W czwartek odbędzie się nadzywczajne posiedzenie w formie wideokonferencji poświęcone pandemii koronawirusa. Na poprzednim szczycie, 15 października, liderzy postanowili kontynuować działania koordynacyjne, jeśli chodzi o przepisy dotyczące kwarantanny, transgraniczne ustalanie kontaktów zakaźnych, strategie testowania, wspólną ocenę metod testowania oraz tymczasowe ograniczenie innych niż niezbędne podróży do UE.

W ciągu ostatniej doby rekordową liczbą zakażeń zgłosiły Niemcy.  Instytut Kontroli Chorób Roberta Kocha podał, że 14964 nowych zakażeń koronawirusem zostało potwierdzonych w ciągu 24 godzin, co oznacza najwyższy dzienny wzrost w kraju od początku pandemii. Daje to dotychczasową liczbę 449 275 przypadków. Instytut podał liczbę ofiar śmiertelnych w wysokości 10 098, co stanowi wzrost o 27 w porównaniu z poprzednim dniem. Oczekuje się, że Merkel wezwie premierów 16 krajów związkowych Niemiec do przywrócenia szeroko zakrojonych ograniczeń w swoich regionach, podobnych do tych, które obserwowano na początku pandemii w marcu i kwietniu.

Francja przygotowuje się na potencjalną nowy lockdown. Prezydent Emmanuel Macron ma w środę wygłosić przemówienie telewizyjne, w związku z szybko rosnąćą liczbą pacjentów wymagających hospitalizacji. „Musimy przygotować się na trudne decyzje” – powiedział w wywiadzie dla stacji France Inter minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. „W pewnym momencie musimy dokonać trudnych wyborów … tak jak nasi sąsiedzi”, powiedział, odnosząc się do nowych, surowych środków ogłoszonych dla Włoch, Hiszpanii i innych krajów w Europie. Wielu francuskich lekarzy apeluje o nową ogólnokrajową blokadę, zauważając, że 58 procent krajowych oddziałów intensywnej terapii jest obecnie zajmowanych przez pacjentów z Covid-19, a personel medyczny jest coraz bardziej obciążony.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać