Reklama
Reklama
2952431988_aee9c59590_c

Komisja Europejska kieruje list do Polski z prośbą o wycofanie wniosku polskiego premiera do Trybunału Konstytucyjnego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
– Mogę potwierdzić, że wczoraj (w środę – red.) komisarz (UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders) wysłał list do ministra Szymańskiego w związku z wnioskiem premiera Polski do Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca. Komisja jest zaniepokojona wnioskiem (…), ponieważ kwestionuje on fundamentalne zasady prawa UE, a szczególnie prymat UE” powiedział Christian Wigand, rzecznik KE ds. sprawiedliwości.
Reklama

Polska ma miesiąc, by odpowiedzieć na list Komisji Europejskiej. Chodzi o wniosek skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego pod koniec marca. Premier zwrócił się wówczas do sądu konstytucyjnego o zbadanie zgodności z polską konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Wniosek dotyczy zasad pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym oraz zasad lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. We wniosku premier podkreśla, że przepisy budzą daleko idące wątpliwości konstytucyjne.

Reynders podkreśla w liście do ministra Szymańskiego, że wniosek szefa polskiego rządu podważa podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo UE jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państw członkowskich”.

Trybunał Konstytucyjny orzekał dotąd dwukrotnie w sprawie zgodności prawa europejskiego z prawem krajowym, w przypadku traktatu akcesyjnego i traktatu lizbońskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać