shutterstock_1757743499-1819x1024

Kolegium Elektorskie USA wybrało Joe Bidena na prezydenta USA

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek 14 grudnia Kolegium Elektorskie Stanów Zjednoczonych wybrało Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych i Kamalę Harris na wiceprezydent. Do ich zaprzysiężenia dojdzie 20 stycznia.

3 listopada w głosowaniu powszechnym Joe Biden zdobył większość głosów i zapewnił sobie według szacunków 302 głosów elektorskich. Jego rywal, urzędujący prezydent Donald Trump otrzymał 232 głosów. Demokratę poparli elektorzy z kluczowych wyborczo stanów, których wynik wyborczy był kwestionowany przez sztaby wyborczy Dondalda Trumpa: w Georgii, Michigan, Wisconsin, Arizonie oraz Pensylwanii.

Głosowanie Kolegium Elektorskiego zwykle uznawane jest za formalność, jednak w tym roku, w związku z poddawaniem wątpliwość wyniku wyborczego i uczciwość procesu wyborczego przez sztab wyborczy urzędującego prezydenta Dondalda Trumpa. Elektorzy w większości stanów zobowiązani są do głosowania na kandaytada, za którym opowiedzieli się w wyborach prezydenckich mieszkańcy danego stanu. Zgodnie z oczekiwaniami, wszyscy elektorzy zagłosowali na tych kandydatów, którzy wygrali w głosowaniu powszechnym. Oficjalnie zliczenie i zatwierdzenie decyzji Kolegium Elektorskiego odbędzie się 6 stycznia w amerykańskim Kongresie, któremu przewodniczyć będzie wiceprezydent Mike Pence. Dwa tygodnie później Joe Biden zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać