Stowarzyszenie w Bielinach powstało w 2015 roku, choć zamysł, żeby się zorganizować, zaczął kiełkować już co najmniej rok wcześniej. Brakowało nam jednak bodźca do rozpoczęcia formalności, choć wiedzieliśmy, że chcemy wspólnie działać dla społeczności lokalnej i obserwowaliśmy powstawanie podobnych organizacji w naszym otoczeniu. Motorem napędowym do podjęcia działań organizacyjnych stał się, obecnie już śp. Pan Edward Małek Przewodniczący Rady Miejskiej, mieszkaniec Bielin i nauczyciel większości osób, które zrzesza stowarzyszenie. Bardzo mu zależało, żeby w Bielinach zaczęło się więcej dziać. Zwrócił się z tym akurat do mnie, ja zebrałam grupę znajomych i przyjaciół i ruszyliśmy. W przyszłym roku od tego momentu minie 10 lat.
Zależało nam przede wszystkim na tym, żeby nasza miejscowość była bardziej zadbana, żeby było więcej wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Mieliśmy nadzieję, że jako organizacja pozarządowa będziemy mogli łatwiej pozyskiwać środki zewnętrzne, bo wiadomo, że choć najważniejsze są chęci, praca i wolontariat, to do tego wszystkiego potrzebne są również środki finansowe.
Mieliśmy bardzo dobry start i chyba dobrą passę. Nieskromnie powiem, że należymy do najbardziej prężnych organizacji w regionie, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych. Bardzo nas to cieszy, bo dzięki temu udało się zorganizować nie tylko kilkanaście działań kulturalno-rozrywkowych dla naszej społeczności, ale również zrealizować bardzo potrzebne przedsięwzięcia infrastrukturalne.
Kiedy rozpoczynaliśmy działanie, trwały akurat nabory w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich z województwa podkarpackiego na ochronę dziedzictwa lokalnego i wzmocnienie tożsamości kulturowej. W ramach tego programu udało się pozyskać środki na odbudowę czterech pomników historycznych na naszym zabytkowym cmentarzu, m.in. pomnika jednego z właścicieli dworu w Bielinach. Dwór był wówczas obiektem mocno zniszczonym i nie nadającym się do użytku. Teraz cały zespół dworsko-parkowy po gruntownym remoncie stał się tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym, a nasze stowarzyszenie jest częstym partnerem w podejmowanych tam działaniach.
Bardzo cieszy nas też, że w centrum wioski, na zupełnie nie wykorzystanym wcześniej terenie powstało Miejsca Aktywności Lokalnej. Jest to teraz zagospodarowany teren z miejscem do wypoczynku pośród kwiatów i krzewów. Są tam stoły do gry w szachy, tenisa stołowego i piłkarzyki. Z tego miejsca mogą korzystać wszyscy mieszkańcy i widać, że jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań. W sierpniu br. już po raz piąty zorganizowaliśmy tam wakacyjne spotkanie przy grach i zabawach, można było się spotkać, wspólnie spędzić czas, poczęstować smakołykami z naszego stoiska kulinarnego i oczywiście wziąć udział w rozgrywkach rozwijających spryt i umysł. Wszyscy uczestnicy zawsze otrzymują upominki, a zwycięzcy naprawdę fajne nagrody. Najmłodsi mają zapewnione zjeżdżalnie, zabawy, animacje. Takie wydarzenia bardzo integrują społeczność lokalną i każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem.
Miejsce Aktywności Lokalnej szczególnie polubiły starsze dzieci i młodzież, ale o mniejszych dzieciach również myśleliśmy. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać pokaźną kwotę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z województwa podkarpackiego na wybudowanie okazałego placu zabaw, który, jak widzimy, również cieszy się bardzo powodzeniem.
Jako stowarzyszenie wspólnie z miejscową szkołą organizujemy pikniki z okazji Dnia Dziecka, Wigilijne spotkania dla Seniorów i osób starszych, a także spotkania kulturalne z poezją, sztuką i filmem. Udało nam się także wydać piękną Monografię Bielin opisującą historię miejscowości i parafii autorstwa naszego mieszkańca, zmarłego w 2021 roku Józefa Mroczka. Promocja monografii odbyła się na tzw. Wysokim Lądzie, czyli w miejscu pierwszej osady Bielin. Jest to wzgórze nad brzegiem Sanu, gdzie stoi pamiątkowy Krzyż Tysiąclecia ustawiony w millenium męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha. W wydaniu monografii wsparł nas finansowo Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów. Było to bardzo wzruszające, kiedy podczas wydarzenia związanego z promocją książki przypłynął na łodzi święty Wojciech, wyszedł na brzeg Sanu i pobłogosławił wszystkich obecnych. Dzięki środkom finansowym z projektu oraz z Gminy Ulanów mogliśmy rozdać bezpłatne egzemplarze wszystkim uczestnikom spotkania. Książka pana Józefa Mroczka cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników. Niedawno, dzięki środkom stowarzyszenia oraz gminy Ulanów zrealizowaliśmy dodruk tej pozycji.
Postać świętego Wojciecha jest mocno związana z Bielinami, jest on patronem naszej parafii i kościoła. Jak głosi legenda, święty Wojciech podczas swojej ostatniej podróży misyjnej z Czech do Prus zatrzymał się w Bielinach właśnie pod Wysokim Lądem. Wierzymy, że tak było i przekazujemy tę legendę kolejnym pokoleniom. Dlatego jako stowarzyszenie również dbamy o to miejsce, pozyskaliśmy środki na jego rewitalizację– odświeżyliśmy i odmalowaliśmy krzyż, zrobiliśmy nowe nasadzenia i organizujemy tam różne uroczystości kulturalne.
Przez te wszystkie lata udało nam się nawiązać współpracę z Gminnym Centrum Kultury w Ulanowie i innymi instytucjami działającymi w okolicy. Wiadomo, że aby zorganizować jakieś większe wydarzenie rozrywkowe, kulturalne czy edukacyjne potrzebne są ręce do pracy. W Bielinach wszyscy sobie pomagamy, wspólnymi siłami jesteśmy w stanie wiele zrobić. Działamy wspólnie jako członkowie stowarzyszenia, radni, sołtys i rada sołecka, a także miejscowe organizacje takie jak OSP, szkoła czy klub sportowy.
Jesteśmy zgraną grupą i możemy liczyć na siebie. Nie ma też u nas większego problemu z zaangażowaniem osób prywatnych. Jeżeli zwrócimy się do kogoś o pomoc, zazwyczaj nikt nam nie odmawia. Sami opiekujemy się miejscami publicznymi, kosimy, plewimy, sadzimy, podlewamy, sprzątamy. Jest to przecież dobro wspólne naszej społeczności i to, co powstało z różnych projektów teraz musi być zadbane i cieszyć swoim widokiem.
Połączenie naszej społecznej pracy ze środkami finansowymi pozyskanymi m.in. w ramach projektów z Urzędu Marszałkowskiego, z Powiatu Niżańskiego, z LGD Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” oraz wsparciem Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów przynosi wymierne efekty i korzyści dla naszej lokalnej społeczności. I po to właśnie założyliśmy Stowarzyszenie. A dowodem na to, że w Bielinach jest pięknie i aktywnie jest chociażby pierwsze miejsce w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2023”, które nasza miejscowość zdobyła w zeszłym roku.
Magdalena Hasiak, współzałożycielka Stowarzyszenia „Bieliny – wieś nad Sanem”
Najważniejsze informacje:
Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem”
KRS: 0000587843
Bielińska Grupa Działania