european-union-4205972_1920

KE zwróciła się do TSUE o nałożenie na Polskę kar finansowych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę, ze względu na nieprzestrzeganie środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej.

O zwróceniu się KE do TSUE poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders przekazując, że decyzja jest kierowana obowiązkiem zapewnienia ochrony niezależności sędziów europejskich przez komisarza UE. Polska nie wykonała zobowiązania powierzonego 14 lipca przez TSUE o zawieszeniu stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE muszą być przestrzegane w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu – przekazała wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova.

– Ustalenie wysokości ewentualnych kar finansowych wobec Polski, o które wystąpiła we wtorek Komisja Europejska, leży w gestii Trybunału Sprawiedliwości UE – komentował rzecznik KE Eric Mamer.

Rzecznik KE podczas konferencji prasowej zapytany o to, czy wniosek do TSUE będzie miał wpływ na ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy, odpowiedział, że analiza polskiego KPO wciąż trwa i odbywa się to na podstawie kryteriów zawartych w rozporządzeniu dotyczącym Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF).

Oprac. KR
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama