FPlMfPxXMAgAhDx

KE zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę. Więcej czasu na dostosowanie się mają dostać Węgry, Słowacja i Czechy. Nowy pakiet sankcji może znacznie wpłynąć na rosyjską gospodarkę.
Reklama

O nowych propozycjach przedstawiciele państw UE dyskutują w piątek. Jak przekazała agencja Reuters, w ramach zmian Węgry i Słowacja będą mogły kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 r., a Czechy do czerwca 2024 r., jeśli wcześniej nie zostanie uruchomiony transport ropy z południa Europy. Zgodnie z pierwotną propozycją większość krajów UE musiałaby przestać kupować rosyjską ropę naftową sześć miesięcy po przyjęciu środków i wstrzymać jej import z Rosji do końca roku. Węgrom i Słowacji początkowo dano czas na adaptację do końca 2023 r. O wydłużenie czasu poprosiła też Bułgaria, ale nie zaoferowano przedłużeń.

Jak przekazała agencja Reuters przedłużone terminy zostały obliczone na podstawie prawdopodobnych czasów modernizacji rurociągów w państwach. Nowa propozycja zwolnień musi uzyskać poparcie wszystkich państw. Jak zapowiedział Josep Borrell, jeśli w weekend nie zostanie osiągnięte porozumienie w pzyszłym tygodniu zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE.

Wydłużony czas ma pomóc państwom w modernizacji własnej infrastruktury naftowej. Kraje te mają mieć też wydłużony czas na dostosowanie się do zakazu transportu rosyjskiej ropy przez unijny transport żeglugowy (pozostali członkowie mają mieć na to miesiąc).

Embargo na ropę może znacznie wpłynąć na rosyjską gospodarkę. Według prognozy, którą wicepremier i minister finansów Rosji – Artem Sulianow – przedtsawił pod koniec koniec kwietnia, w efekcie sankcji Rosja może w tym roku zmniejszyć produkcję ropy naftowej do poziomu z 2003 r. Wydobycie ma spaść do 433 mln ton, czyli o 17%. Także rosyjski instytut kontroli przedstawił dane wskazujące na spadek gospodarczy. Według nich w tym roku PKB kraju skurczy się od 8,8 do 12,4%. Tegoroczna inflacja w Rosji może natomiast wynieść więcej niż 20%.

Równocześnie rosyjski rubel znacznie się umocnił i osiągnął poziom najstabilniejszej waluty.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać