stock-exchange-4880802_1280

KE prognozuje mniejszy spadek PKB w Polsce niż zakładano i wzrost bezrobocia

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska prognozuje, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 3,6 proc. Szacunki komisji są więc bardziej optymistyczne, niż poprzednie, kiedy to unijni urzędnicy szacowali spadek PKB w kraju nad Wisłą na poziomie 4,6 proc. Jednak w efekcie mniejszego spadku PKB, również przyszłoroczne odbicie gospodarcze będzie niższe niż zakładano. Komisja Europejska szacuje, że PKB Polski w 2021 r. wzrośnie 3,3 proc., podczas gdy według poprzednich szacunków wzrost ten miał wynosić 3,4 proc.

Spadek PKB w Polsce związany jest z sytuacją epidemiologiczną w kraju, a także za granicą. Komisja Europejska informuję, że pierwsza fala pandemii COVID-19 i ograniczenia nałożone przez rząd celem ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa spowodowały wyraźny spadek aktywności gospodarczej w pierwszej połowie roku. Konsumpcja prywatna, będąca podstawą wzrostu gospodarczego w Polsce w ostatnich latach odnotowała dwucyfrowy spadek. Oczekuje się jednak, że w trzecim kwartale br. nastąpi gwałtowne odbicie gospodarcze, ponieważ złagodzone zostały środki ograniczające, wprowadzone w związku z pandemią. Oczekuje się, że handel zagraniczny znaczenie się poprawi w 2021 i 2022 r., ale wyższy import negatywnie wpłynie na bilans handlowy. „Przewiduje się również, że poziom inwestycji wróci do normy wraz ze zmniejszeniem niepewności i zwiększonym popytem krajowym i zagranicznym. Jednak ożywienie to będzie częściowo ograniczane przez sektor budowlany, który może nadal odczuwać spadek zamówień” – podaje KE.

Komisja Europejska prognozuje, że bezrobocie w Polsce w tym roku wzrośnie do 4 proc., a w 2021 r. do 5,3 proc., żeby odnotować spadek w 2022 r. do poziomu 4,1 proc. Inflacja natomiast ma osiągnąć poziom 3,6 proc. w 2020 r., spaść do poziomu 2,0 proc. w 2021 r., i wzrosnąć w 2022 r. z powodu ożywienia gospodarczego.

„Szacuje się, że koszt środków łagodzących skutki kryzysu wyniesie 5,25 proc. PKB. Największe wydatki w tym obszarze mogą pochodzić z pożyczek udzielanych firmom przez Polski Fundusz Rozwoju” – podkreśla KE. Relacja długu sektora instytucji publicznych do PKB wzrośnie do około 56,6 proc. w 2020 r., z 45,7 proc. w 2019 r.

Jednak nagły wzrost liczby infekcji może doprowadzić do zahamowania ożywienia gospodarczego w ostatnim kwartale br. Podczas ostatniej doby potwierdzono rekordowe 27 143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Utrzymujący się wzrost zakażeń może doprowadzić do zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego tzw. „narodowej kwarantanny”.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać