european-union-4205972_1920

KE opublikowała raport o stanie praworządności w UE

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska opublikowała we wtorek raport o stanie praworządności w UE. Pokazuje on, że państwa członkowskie dokonały zmian względem problemów, które wykazał raport z 2020 r. W niektórych krajach KE dostrzegła jednak problemy, szczególnie ws. niezawisłości sądów czy sytuacji mediów. Komisja zdecydowała również podjąć kroki wobec Polski, aby skłonić ją do wykonania decyzji TSUE.

Raport jest drugim tego typu dokumentem mówiącym o praworządności w UE. Wiceszefowa KE Viery Jourovej podkreśla, że zmiany względem raportu z 2020 r. pokazują, że państwa członkowskie mogą poczynić postępy w rozwiązywaniu kwestii praworządności.

– Jednak sytuacja jest nierówna i w wielu państwach członkowskich istnieją powody do poważnych obaw, zwłaszcza jeśli chodzi o niezawisłość sądownictwa. Co więcej, w ciągu ostatnich miesięcy zamordowano dwóch dziennikarzy – to niedopuszczalne – powiedziała Jourova.

Raport wzywa do zdecydowanych działań na rzecz poprawy wolności i pluralizmu mediów. Zauważa także, że reformy wymiaru sprawiedliwości podejmowane są w wielu krajach UE, jednak w niektórych z nich obniżają one gwarancję niezawisłości sędziów. Dokument stwierdza, że także reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą obawy.

– Reformy przeprowadzane od 2015 r. [w Polsce] zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów – podkreślono w raporcie.

Komisja Europejska poinformowała również, że upoważnia komisarza UE ds. sprawiedliwości, Didiera Reyndersa do „użycia środków mających skłonić Rzeczpospolitą Polską do zastosowania się do decyzji i wyroku TSUE” ws. Izby Dyscyplinarnej. KE zobowiązała Polskę do poinformowania o przewidywanych środkach do 16 sierpnia. Jeśli ta się nie ustosunkuje KE zwróci się do TSUE o nałożenie kary.

Dokument zwraca również uwagę, że kraje UE są w światowej czołówce jeśli chodzi o walkę z korupcją. Raport wyraził również obawy ws. kwestionowania wyższości prawa unijnego nad konstytucyjnym.

Oprac.: KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać