archive-1850170_1920

Katastrofalny stan archiwów państwowych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„W najbliższym czasie ponad 30 proc. archiwów państwowych straci możliwość gromadzenia materiału.” – ocenia Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł PIETRZYK.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła stan ochrony narodowego zasobu archiwalnego, uwzględniając sposób jego gromadzenia, ewidencjonowania, przechowywania oraz udostępniania. Za wszystkie te działania odpowiedzialny jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych oraz podległa mu sieć archiwów państwowych.

W ocenie NIK, w latach 2020-2023 aż w 10 z 33 archiwów państwowych zostanie wyeliminowana możliwość gromadzenia zasobów, z powodu wyczerpania dostępnego miejsca.

W swojej ocenie NIK powołując się na opinie archiwistów, wskazuje na problemy, jakie od lat dotykają sieć archiwalną: brak powierzchni przechowalniczej, niedostosowanie budynków archiwów oraz niskie zarobki pracowników i związane z tym braki kadrowe. Problemy te utrudniają sprostanie wyzwaniom stojącym przed archiwami państwowymi jak digitalizacja, konserwacja zasobów czy konieczność adaptacji do zmieniających się przepisów o ochronie danych osobowych.

Chociaż NIK pozytywnie ocenia ochronę zbioru archiwów państwowych oraz pracę Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, wskazuje na istotny problem związany z brakiem powierzchni do przechowywania dokumentów.

W ocenie NIK, w latach 2020-2023 aż w 10 z 33 archiwów państwowych zostanie wyeliminowana możliwość gromadzenia zasobów, z powodu wyczerpania dostępnego miejsca. Dotyczy to zarówno centralnych, jak i regionalnych oddziałach archiwów. W ciągu 10 lat 20 budynków ma utracić zdolność przechowywania i przyjmowania materiałów. W przeprowadzonym przez NIK badaniu blisko 70 proc. dyrektorów archiwów za główny problem stojący przed archiwami państwowymi wskazało niewystarczającą powierzchnię przechowalniczą.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać