spacex-693229_1280

Kapsuła SpaceX z dwoma astronautami NASA wróciła na Ziemię po dwóch miesiącach

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Dwóch astronautów NASA powróciło na Ziemię w niedzielę. Ich kapsuła wylądowała na spadochronie do Zatoki Meksykańskiej, kończąc tym samym bezprecedensowy lot testowy firmy SpaceX Elona Muska.
Reklama

Było to pierwsze wodowanie amerykańskich astronautów od 45 lat, z pierwszym komercyjnie zbudowanym i eksploatowanym statkiem kosmicznym, który przewoził ludzi na orbitę i z powrotem. Powrót otwiera drogę dla kolejnej ekipy SpaceX już w przyszłym miesiącu i potencjalnych lotów turystycznych w przyszłym roku. Piloci testowi Doug Hurley i Bob Behnken polecieli kapsułą SpaceX Dragon z powrotem na Ziemię niecały dzień po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dwa miesiące po wystartowaniu z Florydy.

– Witamy z powrotem na Ziemi i dziękujemy za podróż ze SpaceX – zakomunikował Mission Control.

Sonda przeszła z prędkości orbitalnej 17 500 mil na godzinę (28 000 km / h) do 350 mil / h (560 km / h) podczas ponownego wejścia do atmosfery, a ostatecznie do 15 mil / h (24 km / h) przy wodowaniu. Szczytowe ogrzewanie podczas opadania wyniosło 1900 stopni Celsjusza.

Statek ratunkowy SpaceX z ponad 40 pracownikami, w tym lekarzami i pielęgniarkami, popłynął po wodowaniu, z dwoma mniejszymi, szybszymi łodziami na czele. Aby zapewnić bezpieczeństwo powracającym astronautom podczas pandemii, ekipa ratunkowa przechodziła kwarantannę przez dwa tygodnie i została przetestowana pod kątem koronawirusa. SpaceX spodziewał się, że dotarcie statku do kapsuły zajmie pół. W razie potrzeby astronauci byli wyposażeni w środki na chorobę morską, czekając w kapsule. Chirurg lotniczy był pierwszym, który zajrzał do kapsuły, w momencie otwarcia włazu. Po egzaminach medycznych astronauci polecieli do domu do Houston.

SpaceX przeszedł do historii dzięki tej misji, która wystartowała 30 maja z NASA Kennedy Space Center. To był pierwszy raz, kiedy prywatna firma wysłała ludzi na orbitę, a także pierwszy start astronautów NASA z terenu Stanów Zjednoczonych od prawie dziesięciu lat.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać