Poland_Mikoszewo_-_Vistula_Przekop_Wisly

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną gotowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Uroczyste otwarcie inwestycji zapowiedziano na sobotę 17 września. Realizacja pierwszego etapu trwała od października 2019 roku. 
Reklama

Kanał przez Mierzeję Wiślaną dla statków żeglugowych będzie dostępny od 18 września. Ministerstwo Infrastruktury podaje, że docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, zostaną osiągnięte w 2023 r., po zakończeniu pogłębiania drogi wodnej na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg.

Droga wodna, która powstanie dzięki pogłębieniu Mierzei Wiślanej, skróci trasę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu do Morza Bałtyckiego. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej do Elbląga ma prawie 25 km długości.

Na nowej drodze wodnej będą mogły pływać wszystkie jednostki o zanurzeniu do 4,5 m, długości do 100 m i szerokości do 20 m.

Dotychczas ruch wszystkich jednostek wodnych był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Pilawską. Rząd będzie podkreślał, że wybudowany kanał żeglugowy zapewni Polsce nie tylko bezpieczeństwo, ale i suwerenność.

Pierwszą jednostką, która oficjalnie przejdzie przez nowy kanał żeglugowy będzie Zodiak II. Statek, który należy do Urzędu Morskiego w Gdyni.

W uroczystości wezmą udział jednostki Marynarki Wojennej RP, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Policji, Żandarmerii Wojskowej, a także jednostki hydrograficzne i patrolowe administracji morskiej

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama