Reklama
Reklama
vaccine-5895477_1920

Johnson & Johnson opóźnia wprowadzenie szczepionki Covid-19 w Europie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Johnson & Johnson twierdzi, że opóźnia wprowadzenie swojej szczepionki na koronawirusa w Europie. Firma ogłosiła decyzję we wtorek po tym, jak organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych oświadczyły, że zalecają „przerwę” w podawaniu dawki jednorazowej w celu zbadania doniesień o potencjalnie niebezpiecznych zakrzepach krwi.
Reklama

„Analizowaliśmy te przypadki z europejskimi władzami ds. zdrowia” – powiedziała firma. „Podjęliśmy decyzję o proaktywnym opóźnieniu wprowadzenia naszej szczepionki w Europie”. W nadchodzących tygodniach do Europy miały zostać wysłane setki tysięcy dawek szczepionki.

Europejska Agencja Leków, unijny odpowiednik Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), oświadczyła, że ​​rozpoczęła już przegląd szczepionki J&J w celu oceny raportów o zakrzepach krwi u osób, które otrzymały zastrzyk. „Obecnie nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowy między zakrzepami a zastrzykiem Johnson & Johnson, oświadczono. Eksperci „badali te przypadki i zdecydują, czy konieczne będzie podjęcie działań regulacyjnych” – dodał.

We wtorek we wspólnym oświadczeniu amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i FDA podały, że badają skrzepy u sześciu kobiet, które wystąpiły kilka dni po szczepieniu. Zaobserwowano skrzepy wraz ze zmniejszoną liczbą płytek krwi – co powoduje, że zwykłe leczenie zakrzepów krwi, heparyna rozrzedzająca krew, jest potencjalnie „niebezpieczne”. Jeden pacjent w USA zmarł z powodu komplikacji związanych z krzepnięciem krwi po otrzymaniu szczepionki J&J, podczas gdy inny jest w stanie krytycznym, poinformowało we wtorek FDA. „Jeden przypadek był śmiertelny, a jeden pacjent jest w stanie krytycznym” – powiedział dr Peter Marks.

W Stanach Zjednoczonych podano ponad 6,8 ​​miliona dawek szczepionki J&J, przy czym zdecydowana większość nie wywoływała żadnych lub wywołała łagodne skutki uboczne.

Komitet Doradczy CDC ds. Praktyk Szczepień spotka się w środę, aby omówić przypadki, a FDA rozpoczęła również dochodzenie w sprawie przyczyny zakrzepów i niskiej liczby płytek krwi. „Do czasu zakończenia tego procesu zalecamy wstrzymanie stosowania tej szczepionki ze względu na dużą ostrożność” – dr Anne Schuchat, zastępca dyrektora CDC i dr Marks, dyrektor Centrum Oceny Biologii FDA i badań, powiedział we wspólnym oświadczeniu.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama