rocket-launch-67646_1920

Jeff Bezos, założyciel Blue Origin, wyrusza w kosmos

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Statek New Shepard firmy Blue Origin, wystartuje we wtorek, rozpoczynając lot suborbitalny. Do załogi statku należy Jeff Bezos, amerykański przedsiębiorca, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com. Podróż jest kolejnym krokiem do zapoczątkowania pasażerskich, prywatnych podróży w kosmos.

Statek wyruszy o godzinie 8 (czasu lokalnego) z zachodu Teksasu, a podróż będzie trwała 11 minut. Jest on całkowicie sterowany komputerowo, dlatego załoga nie musi zabierać na pokład pilota.

Założyciel Blue Origin i jednocześnie najbogatszy człowiek na świecie – Jeff Bezos – rozpocznie podróż własnym statkiem na pokładzie z Wally Funk (amerykańskim lotnikiem) i Oliverem Daemenem, absolwentem liceum. Jego towarzysze, w wieku 82 i 18 lat, będą odpowiednio najstarszym i najmłodszym człowiekiem w kosmosie. Do załogi dołącza również Mark Bezos, młodszy brat miliardera, który kieruje Fundacją Rodziny Bezosów.

Podczas lotu załoga na kilka minut odepnie pasy, pozostając w stanie nieważkości. Po przebytym locie kapsuła opadnie z powrotem na Ziemię ze spadochronami, wykorzystując w ostatniej chwili system wstecznego ciągu, który wyrzuca „poduszkę powietrzną” w celu miękkiego lądowania. Firma planuje jeszcze dwa podobne loty w tym roku, a następnie „wiele” w przyszłym.

Lot Bezosa jest kolejnym punktem zwrotnym w „wyścigu miliarderów” o przejęcie sektora turystyki kosmicznej. Według szacunków szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS rynek ten w ciągu dekady osiągnie 3 miliardy dolarów rocznie.

Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać