EjKsGZtWAAIwujf

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie jest już członkiem rządu. Lider PiS poinformował o swojej decyzji w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak powiedział, jego wniosek o odwołanie został przyjęty przez premiera i prezydenta.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że prezes Kaczyński dawno zapowiadał odejście z rządu.

„Prezes od dawna zapowiadał, że okres przygotowań do wyborów wymaga jego obecności i w strukturach partii, i w kierowaniu partią przede wszystkim” – powiedział.

Dodał, że Jarosław Kaczyński zapowiadał, iż ustąpi z rządu w chwili, gdy jego prace nad ustawą o obronie ojczyzny zostaną zakończone.

„Już w tej chwili nie jestem w rządzie. Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał” – powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP.

Ocenił, że jako wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa wykonał plan, który sobie zakładał, szczególnie w zakresie obronności.

„Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna na Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo, kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem” – zaznaczył lider Prawa i Sprawiedliwości.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że następcą Jarosława Kaczyńskiego jako szefa Komitetem Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zostanie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Będzie on także wicepremierem.

Jarosław Kaczyński został powołany na wicepremiera w październiku 2020 roku. Kierował pracami rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Po odejściu z rządu ma zamiar skupić się na sprawach partyjnych, głównie na przygotowaniach do wyborów.

foto: https://pbs.twimg.com/media/EjKsGZtWAAIwujf?format=jpg&name=900×900

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać