Reklama
Reklama
Fukushima_I_NPP_1975

Japonia wyrzuci do morza skażoną wodę ze stacji jądrowej Fukushima

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Japonia planuje wypuścić do morza ponad 1 milion ton skażonej wody ze zniszczonej elektrowni atomowej w Fukushimie – poinformował we wtorek rząd. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin skrytykowało we wtorek decyzję japońskiego rządu, nazywając ją „skrajnie nieodpowiedzialną”.
Reklama

W oświadczeniu na stronie ministerstwa rzecznik powiedział, że Japonia powinna powstrzymać się od inicjowania absolutorium, dopóki nie skonsultuje się i nie osiągnie porozumienia ze wszystkimi zainteresowanymi państwami i Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. Chiny zastrzegają sobie prawo do dalszej reakcji na uwolnienie zanieczyszczonej wody, powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin w oświadczeniu.

Posunięcie to, ponad dziesięć lat po katastrofie nuklearnej, będzie kolejnym ciosem dla przemysłu rybnego w Fukushimie, który od lat sprzeciwia się takiemu krokowi.

Rząd powiedział, że prace nad uwolnieniem wody rozpoczną się za około dwa lata, a cały proces ma zająć dziesięciolecia. „Wychodząc z założenia ścisłej zgodności z ustalonymi normami regulacyjnymi, wybieramy uwolnienie oceaniczne” – powiedział rząd w oświadczeniu po sformalizowaniu decyzji przez odpowiednich ministrów. Woda musi zostać ponownie przefiltrowana w celu usunięcia szkodliwych izotopów i zostanie rozcieńczona, aby spełnić międzynarodowe standardy przed jakimkolwiek uwolnieniem.

Decyzja zapada około trzy miesiące przed przełożonymi igrzyskami olimpijskimi, które mają być organizowane w Tokio, a niektóre wydarzenia planowane są w odległości 60 km (35 mil) od wraku elektrowni.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama