Jan Rokita propozycją Andrzeja Dudy na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Prezydent nie ma kompetencji do wskazania takiego kandydata, ale mam taką swoją propozycję. Ktoś może uznać, że trochę nietypową czy zadziwiającą. Całkiem dobrym i wartym rozważenia kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich mógłby być Jan Maria Rokita” – powiedział prezydent Andrzej Duda Piotrowi Witwickiemu z Polsat News.

„Nie wiem, jakie jest jego zdanie na ten temat, ale to człowiek, który zna politykę i jej realia. Uczestniczył w tworzeniu polskiego prawa przez wiele lat i rozumie jego niedostatki, sam osobiście wiele doświadczył. Myślę, że jego wyczucie spraw ludzkich może mieć wymiar szczególny” – dodał prezydent.

Czy to kandydatura realna? „Nikt z tych, którzy decydują w tej sprawie nie podejmuje tego wątku. Uważam, że warto byłoby go jednak rozważyć” – odpowiedział prezydent.

Pat, który powstał wokół wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, który musi zostać zaakceptowany i przez większość sejmową, i przez większość senacką, może zakończyć się jedynie wyborem osoby spoza politycznych rodzin. Taką osobą, z prawnym przygotowaniem, jest były szef KPRM, trzymający się od lat na uboczu życia politycznego, ceniący swoją niezależność intelektualista, myśliciel, analityk Jan Rokita.

„Wątpię aby w to wszedł, jest na tyle mądry i wolny, że nie musi. Choć gdyby wszedł, wypełniałby urząd mądrze i uczciwie, co do tego nie mam najmniejszej wątpliwości” – skomentował Eryk Mistewicz na Twitterze.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jan ROKITA: Zeszyty Kaczyńskiego

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać