Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Polski szachista Jan-Krzysztof Duda zdobył 2. miejsce w indywidualnych zawodach mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Pozostale miejsca na podium zajęli Francuzi: Maxime Vachier-Lagrave i Alireza Firuzdża.

W czwartek Duda zdobył wicemistrzostwo gromadząc 15 punktów w 21. rundach. W partii decydującej o mistrzostwie Polak przegrał (w trzeciej rozgrywce) z Francuzem Maximem Vachier-Lagrave. Duda zdobył wicemistrzostwo w kategorii szachów błyskawicznych po raz drugi, powtarzając osiągnięcie z 2018 r. z Sankt Petersburga.

Zawody były częścią Indywidualnych Mistrzostw Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych organizowanych w Warszawie. Polski arcymistrz w czasie ich trwania (25-30 grudnia) zajął także 5. miejsce w kategorii szachów szybkich. W innych grudniowych rozgrywkach w Katowicach szachista został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych.

Szachy błyskawiczne – inaczej blitz (niem.) to krótka partia szachów. Na zawodach Mistrzostw Świata w tej kategorii szachiści dysponują 3 minutami.