25565771887_b21931fd6a_k

Jacek Czaputowicz złożył rezygnację ze stanowiska ministra spraw zagranicznych

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało w czwartek, że urzędujący minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. – Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej – poinformowało MSZ.

Jacek Czaputowicz kierował resortem spraw zagranicznych od stycznia 2018 r. Wówczas zastąpił on na stanowisku Witolda Waszczykowskiego. Przed objęciem stanowiska ministra spraw zagranicznych Czaputowicz pełnił urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w latach 2008-2012 dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

W tygodniach przed rezygnacją minister Czaputowicz uczestniczył w spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo oraz kierował działaniami polskiego resortu spraw zagranicznych w związku z sytuacją na Białorusi. Z jego inicjatywy zwołana została rada ds. zagranicznych UE, która zapoczątkowała proces nakładania sankcji na osoby odpowiedzialne za fałszerstwa wyborcze i przemoc wobec pokojowo protestujących. Minister Czaputowicz kierował także polskim członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz zainicjował i kierował tzw. konferencją warszawską, a więc procesem spotkań państwa z całego świata współdziałających z Polską i Stanami Zjednoczonymi na rzecz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i umacniania współpracy regionalnej.

Nie znany jest obecnie kandydat na stanowiska ministra spraw zagranicznych po ustępującym Jacku Czaputowicz. Według źródeł Polskiej Agencji Prasowej jednym z potencjalnych kandydatów na to stanowisko jest Zbigniew RAU, obecnie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać