gaza-3829379_1920

Izrael bombarduje Strefę Gazy w dzień nawiązania stosunków dyplomatycznych z Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Izraelskie wojsko przeprowadziło w środę w nocy serię nalotów na Strefę Gazy, w dzień podpisania umów normalizujących stosunki z Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Według Wafa, oficjalnej palestyńskiej agencji informacyjnej, izraelskie samoloty bojowe wystrzeliły pociski w miasto Beit Lahiya, położone w północnej częsci Strefy Gazy. Zaatakowali także Deir al-Balah, miasto w środkowej Strefie Gazy, a także części Khan Younis w południowej części Strefy. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

Hamas, ostrzegła w środę Izrael, że „zapłaci cenę za wszelką agresję na nasz naród lub miejsca oporu, a odpowiedź będzie bezpośrednia”.

Wcześniej w środę armia izraelska w oświadczeniu stwierdziła, że ​​przeprowadziła 10 nalotów na pozycje należące do Hamasu w odpowiedzi na rakiety wystrzelone w kierunku Izraela. We wtorek wieczorem co najmniej dwie rakiety zostały wystrzelone ze Strefy Gazy, z których jedna została przechwycona przez izraelski system przeciwrakietowy, a druga uderzyła w przybrzeżne izraelskie miasto Aszdod, raniąc dwie osoby. Rakiety wystrzelono w tym samym czasie, gdy Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn podpisały w Białym Domu w Waszyngtonie porozumienia o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych.

Normalizacja stosunków dyplomatycznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu wobec Izraela wywołała we wtorek demonstracje na terytoriach palestyńskich. Demonstranci zgromadzili się w miastach Nablus i Hebron na Zachodnim Brzegu oraz w Gazie. Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas ostrzegł, że umowy „nie doprowadzą do pokoju w regionie”, dopóki Stany Zjednoczone i Izrael nie uznają prawa jego narodu do wolnego państwa.  – Pokój, bezpieczeństwo i stabilność nie zostaną osiągnięte w regionie przed zakończeniem izraelskiej okupacji – powiedział.

Przywództwo palestyńskie domaga się przyznania mu niezależnego państwa opartego na granicach sprzed wojny 1967 r., kiedy Izrael rozpoczął okupację Zachodniego Brzegu i Strefę Gazy oraz anektował Wschodnią Jerozolimę. Kraje arabskie od dawna wzywają do wycofania się Izraela z okupowanej ziemi, sprawiedliwego rozwiązania dla uchodźców palestyńskich i porozumienia, które prowadzi do ustanowienia trwałego, niezależnego państwa palestyńskiego.

Źródło: Al-Dżazira

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać