camera-g3b05b781e_1920

Iran usuwa kamery monitorujące obiekty jądrowe

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Iran zdemontował 27 kamer, które służyły Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do monitorowania tamtejszych ośrodków nuklearnych.

Usunięcie kamer było odpowiedzią Iranu na rezolucję MAEA, w której agencja skrytykowała Iran za niewystarczające ujawnianie informacji na temat ich programów nuklearnych.

Dyrektor generalny MAEA – Rafael Grossi – powiedział, że to posunięcie stanowi „poważne wyzwanie” dla wysiłków agencji. Grossi ostrzegł, że MAEA za trzy do czterech tygodni nie będzie w stanie utrzymać „ciągłości wiedzy” o programie Iranu.

W Iranie pozostało ponad 40 rejestrujących aparatów. Miejsca, w których usunięto kamery, obejmują podziemne zakłady wzbogacania uranu w Natanz, a także zakład w Isfahanie, o czym poinformował Grossi. Dyrektor MAEA wyraził także obawy, że sytuacja wpłynie negatywnie na negocjowaną w Wiedniu umowę nuklearną między państwami Zachodu a Iranem.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać