Reklama
Reklama
President_Hassan_Rouhani_and_FM_Javad_Zarif_in_Saadabad_Palace_02

Iran rozpocznie wzbogacanie uranu do 60%. Jego cel: wzmocnienia pozycji w negocjacjach nad porozumieniem nuklearnym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Iran zapowiedział we wtorek, że zacznie wzbogacać uran do 60% zawartości rozszczepialnego izotopu U-235., co jest krokiem zbliżającym materiał rozszczepialny do poziomów odpowiednich dla bomby atomowej. Decyzja Iranu przypadku po oskarżeniu Izraela o sabotowanie kluczowej instalacji nuklearnej w Natanz. Czystość rozszczepialna 90% jest odpowiednia dla bomby atomowej.
Reklama

Decyzja Iranu nastąpiło na krótko przed wznowieniem rozmów w Wiedniu mających na celu ożywienie porozumienia nuklearnego Iranu z głównymi mocarstwami z 2015 roku.

Ogłaszając wzbogacenie uranu do 60%, główny negocjator porozumienia nuklearnego Abbas Araqchi powiedział również, że Iran uruchomi 1000 zaawansowanych maszyn wirówkowych w Natanz, elektrowni atomowej dotkniętej w niedzielę eksplozją. Jednak irański urzędnik powiedział później agencji Reuters, że „wzbogacenie w 60% będzie tylko w niewielkiej ilości”.

„Od dzisiejszego wieczoru praktyczne przygotowania do wzbogacenia w 60% rozpoczną się w Natanz; 60% uranu jest wykorzystywane do produkcji różnych radiofarmaceutyków”, poinformowała półoficjalna agencja informacyjna Fars, jak powiedział rzecznik irańskiej agencji nuklearnej Behrouz Kamalvandi.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru jądrowego ONZ, oświadczyła, że została poinformowana o decyzji Iranu.

W Waszyngtonie sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki nazwał oświadczenie Iranu „prowokacyjnym” i powiedział, że administracja Bidena jest zaniepokojona, dodając, że kwestionuje to powagę Teheranu w sprawie rozmów nuklearnych.

W zeszłym tygodniu Iran i światowe mocarstwa przeprowadziły rozmowy, które określiły jako „konstruktywne”, aby ocalić porozumienie z 2015 r. Porozumienie ograniczyła poziom, do jakiego Iran może wzbogacić fluorek uranu(VI), do 3,67% (znacznie poniżej 90% potrzebnych do materiałów klasy bomby).

Iran w ostatnich miesiącach podniósł poziom wzbogacenia do 20% czystości, poziomu, na którym uran jest uważany za wysoko wzbogacony. Trzy-pięć procent to w zasadzie poziom wymagany do obsługi cywilnych elektrowni jądrowych. Największą przeszkodą w produkcji broni jądrowej jest nagromadzenie wystarczających ilości materiału rozszczepialnego – albo uranu wzbogaconego w 90%, albo plutonu – na rdzeń bomby.

Iran twierdzi, że nigdy nie dążył do zdobycia ani opracowania broni jądrowej i że poszukuje technologii jądrowej do celów cywilnych w medycynie lub energetyce. Zachodnie służby wywiadowcze uważają, że Iran miał tajny program broni nuklearnej, który został wstrzymany w 2003 r. Irański dyplomata powiedział we wtorek, że wybuch w podziemnej fabryce w Natanz, za który obwinia Izrael, był „bardzo złym hazardem”, który wzmocniłby wpływ Teheranu w rozmowach o uratowaniu umowy nuklearnej.

„Zapewniam, że w niedalekiej przyszłości bardziej zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu zostaną umieszczone w zakładzie w Natanz” – powiedział minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif na konferencji prasowej wraz ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w Teheranie. Rozmowy nuklearne mają zostać wznowione w czwartek w Wiedniu.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Iran musi przywrócić pełną zgodność z ograniczeniami w zakresie swojej działalności wzbogacającej, nakazanej umową, która wygrała zniesieniem wszystkich międzynarodowych sankcji wobec Teheranu, zanim Waszyngton będzie mógł ponownie przystąpić do paktu.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama