19504328348_1b9acb4ed1_o

Iran przedstawił stronom umowy nuklearnej propozycje projektów porozumienia

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Iran przekazał w czwartek negocjatorom porozumienia nuklearnego dwa projekty dotyczące zobowiązań nuklearnych oraz zniesienia sankcji nałożonych na kraj przez USA.
Reklama

Projekty porozumień Iran przedstawił czwartego dnia siódmej tury rozmów nuklearnych w Wiedniu. O ich złożeniu poinformował negocjator Iranu. Jak przekazuje agencja Reuters, porozumienia mają dotyczyć zniesienia sankcji nałożonych na Iran przez USA oraz porozumienia w sprawie ograniczenia rozwoju potencjału nuklearnego przez Iran. Strona europejska potwierdziła otrzymanie projektów.

Projekty zostały przedstawione dzień po tym, jak ONZ poinformowało o rozpoczęciu przez Iran produkcji uranu za pomocą bardziej zaawansowanych i wydajnych wirówek. Uran ma być bardziej wzbogacony dzięki korzystaniu z nowych wirówek IR-6, dzięki którym pierwiastek jest o 20% czystszy. Według przekazanych informacji Iran ma wykorzystywać nową technikę w fabryce w Fordow, w górach.

Negocjatorzy obawiają się, że Iran celowo, szybko rozwija technologię atomową, aby zdobyć silniejszą pozycję w czasie negocjacji w Wiedniu, które mają doprowadzić do powrotu do porozumienia z 2015 r., na mocy którego Teheran ograniczył swój program nuklearny w zamian za ulgę w sankcjach gospodarczych nałożonych przez USA, UE i ONZ.

Oprac. KR
foto: UNIS Vienna / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać