3653604032_7351c4f3b0_o (1)

Iran: Po śmierci 22-latki w areszcie wybuchły protesty. Zginęło kilka osób

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Jak informują organizacje praw człowieka cytowane przez agencję Reuters, w wyniku zamieszek – ze śmiercią młodej kobiety w areszcie policyjnym – zmarło przynajmniej 7 osób.
Reklama

Masowe demonstracje wybuchły w sobotę w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, która zmarła po zatrzymaniu przez irańską policję religijną. Teherańska policja twierdzi, że kobieta została zatrzymana w celu pouczenia, jak prawidłowo nosić hidżab (obowiązkowo noszonych przez wszystkie kobiety w Iranie). Według policji po przewiezieniu na komisariat kobieta nagle dostała ataku serca. Świadkowie twierdzą jednak, że kobieta została pobita przez policjantów.

W ramach protestów kobiety demonstracyjnie palą hidżaby i ścinają włosy. Protesty mają charakter ogólnonarodowy. Jak podkreślają media, protesty w Iranie cechują się „rzadkim feministycznym charakterem”. Podobnie jak podczas poprzednich demonstracji, władze ograniczyły dostęp do internetu w Teheranie, aby utrudnić protestującym zamieszczanie postów na portalach społecznościowych. Demonstranci protestują nie tylko w stolicy, ale w prawie wszystkich prowincjonalnych miastach w regionie kurdyjskim.

Ostatnie protesty na taką skalę miały miejsce w 2019 r., po tym, jak rząd Iranu podniósł ceny gazu. Powszechne zamieszki miały miejsce też w ubiegłym roku, gdzie protestowano przeciw niedoborom wody. Protesty w Iranie odzwierciedlają powszechne niezadowolenie zarówno z powodu ograniczania praw kobiet, jak i z powodu bezpieczeństwa i gospodarki nękanej międzynarodowymi sankcjami.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać